MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starosta chełmiński nie może stworzyć koalicji? Wszystko na to wskazuje

Monika Smól
Monika Smól
Starosta chełmiński Zdzisław Gamański ma podobno problem ze stworzeniem koalicji w Radzie Powiatu Chełmińskiego. Na nasze pytania w tym temacie nie odpowiada od kilku dni
Starosta chełmiński Zdzisław Gamański ma podobno problem ze stworzeniem koalicji w Radzie Powiatu Chełmińskiego. Na nasze pytania w tym temacie nie odpowiada od kilku dni Rafał Przybylski/archiwum
W liczącym ponad 50 tys. mieszkańców powiecie chełmińskim nadal nie wiadomo, kto będzie rządził w Radzie Powiatu Chełmińskiego w najbliższej kadencji. Tajemnicą poliszynela jest, że starosta nie może porozumieć się w sprawie zawiązania koalicji. Sam - nawet, gdyby chciał - rządzić nie może!

Wielu radnych komentuje, że starosta chełmiński najchętniej rządziłby w powiecie sam, ale tego zrobić nie może. Wprowadził bowiem do Rady Powiatu Chełmińskiego zbyt mało radnych - mimo iż najwięcej z wszystkich ugrupowań - ośmioro.

Do samodzielnych rządów Twoje Chełmno - Twój Powiat 2001 potrzebowałoby co najmniej dziewięciu mandatów. Tymczasem, jak słyszymy, ugrupowanie zamiast znaleźć koalicjanta - słabnie, gdyż podobno jest już pierwszy radny, który z tego ugrupowania planuje zdezerterować.

Przeczytaj także

Jak przedstawia się obecnie lista radnych powiatowych wybranych 7 kwietnia do Rady Powiatu Chełmińskiego?

Radni Rady Powiatu Chełmińskiego

 • Zdzisław Gamański - Twoje Chełmno - Twój Powiat 2001

 • Janusz Błażejewicz - Twoje Chełmno - Twój Powiat 2001

 • Nilanjan Ghosh - Twoje Chełmno - Twój Powiat 2001

 • Damian Kołodziejek - Twoje Chełmno - Twój Powiat 2001

 • Bartłomiej Raś - Twoje Chełmno - Twój Powiat 2001

 • Mirosław Kurdynowski - Twoje Chełmno - Twój Powiat 2001

 • Dariusz Śliwiński - Twoje Chełmno - Twój Powiat 2001

 • Wojciech Cabaj - Twoje Chełmno - Twój Powiat 2001

 • Paweł Marwitz - Powiat dla Mieszkańców

 • Małgorzata Giżyńska - Powiat dla Mieszkańców

 • Mariusz Krzemiński - Powiat dla Mieszkańców

 • Krzysztof Poliwko - Powiat dla Mieszkańców

 • Barbara Konieczna - PiS

 • Aleksander Peszka - PiS

 • Piotr Siębor - PiS

 • Gabriela Dzięcioł - Forum Współpracy Powiatu Chełmińskiego

 • Violetta Gryszan - Forum Współpracy Powiatu Chełmińskiego

Ugrupowanie obecnego starosty wprowadziło do Rady Powiatu Chełmińskiego ośmiu radnych. "Pomorska" już 18 kwietnia zapytała starostę, z kim zamierza stworzyć koalicję. Powiat dla Mieszkańców wprowadził do Rady czterech radnych, PiS - trzech, Forum Współpracy Powiatu Chełmińskiego - dwóch.

Z kim planuje pan wejść w koalicję? Czy w powiecie będzie kontynuacja starego układu, czy planuje pan stworzyć nowy? Podobno będą roszady w klubach, ktoś chce zmienić barwy klubowe za pana namową? Czy wyniki wyborów - mocne mandaty - znajdą odzwierciedlenie w stanowiskach w Radzie Powiatu Chełmińskiego? - zapytaliśmy w czwartek (18.04.2024) starostę Zdzisława Gamańskiego. Odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

Staroście brakuje przynajmniej jednego radnego do samodzielnych rządów, a najlepiej - dwóch do koalicji, czyli do niewielkiej większości. Zwłaszcza, że mówi się, iż jednego ze swoich rajców starosta może stracić.

Czy to prawda, że do Komitetu Powiat dla Mieszkańców dołączy jeden z radnych starosty?

- Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - mówi Jakub Danielewicz, jeden z założycieli Komitetu Powiat dla Mieszkańców. - Potwierdzam, że prowadzone są rozmowy ze starostą i dla dobra przyszłej współpracy, nie skomentuję obecnej sytuacji.

Tajemnicą poliszynela jest to, że Zdzisław Gamański nie może dojść do porozumienia z Komitetem Powiat dla Mieszkańców, który - pod względem liczby radnych - będzie drugą siłą w nowej radzie.

Dowiedz się również

W kuluarach mówi się nawet, że starosta zawrze porozumienie z PiS-em.

Starosta do mnie nie dzwonił i nie sądzę, aby dzwonił do któregoś z kolegów, bo pewnie by mnie już poinformowali - mówi Barbara Konieczna, radna PiS, która uzyskała mandat na kolejną kadencję. To ona poprowadzi pierwsza sesję, ponieważ jest najstarszą wiekiem radną w tym gronie. - W poprzedniej kadencji też starosta nas pomijał, więc nie spodziewam się od niego telefonu. Po krytyce jego pewnych działań popadłam w niełaskę.

Kto będzie nowym starostą, a kto zostanie wicestarostą chełmińskim? Komu przypadnie funkcja przewodniczącego Rady Powiatu Chełmińskiego? Jedno jest pewne, na razie więcej jest pytań niż odpowiedzi. A przecież pierwsza sesja Rady Powiatu Chełmińskiego - w nowym gronie radnych - już 7 maja, o godz. 13.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Starosta chełmiński nie może stworzyć koalicji? Wszystko na to wskazuje - Chełmno Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska