Podwyżki dla policji. NSZZ Policjantów zgodził się na propozycje MSWiA
Narasta niezadowolenie policjantów z ich płac. Od pewnego czasu funkcjonariusze szczególnie chętnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Formalnie policjanci nie używają określeń „protest” czy „strajk”. Oficerowie prasowi komend miejskich w Gdańsku, Gdyni i w Sopocie pytani o liczbę funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich w ich miastach, od razu odsyłają jednak do szefa NSZZ Policjantów w garnizonie pomorskim policji.
– Każde zwolnienie wystawia lekarz w zależności od choroby, którą stwierdzi, my tym nie kierujemy – informuje nas kom. Józef Partyka, przewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. pomorskiego. – Na dziś zarząd nie podjął decyzji o akcji protestacyjnej. My nie możemy strajkować. Głównymi formami wyrażenia niezadowolenia dotąd zawsze były manifestacja, protest włoski, czyli wyjątkowa skrupulatność w wykonywaniu czynności – dodaje.
Komisarz Partyka chętnie jednak dzieli się statystykami L-4 wystawionych w garnizonie pomorskim, których nie chcą podawać oficjalnie miejskie komisariaty. To w Pomorskiem 6 proc., czyli 350 nieobecności w pracy z powodu zwolnień, i 100 policjantów, czyli 10 proc. w samej komendzie miejskiej w Gdańsku.
Według informacji portalu wp.pl od anonimowego Internauty, stuprocentowa absencja jest w Referacie Interwencyjnym, Wydziale Wywiadowczym, Wydziale Kryminalnym i ogniwach patrolowych w komisariatach komendy miejskiej. Sama komenda nie chce potwierdzić tych danych, komisarz Partyka również.
– Ja tylko znam ogólną liczbę, nie mam pojęcia o szczegółowych danych z konkretnych referatów – mówi.
Podwyżki dla policji. Ile?
Jest szansa na to, że policjanci „wyzdrowieją”. Do ich związkowca udało nam się dodzwonić zaraz po posiedzeniu zarządu głównego NSZZ Policjantów we wtorek 21, września, na którym przedstawione zostały propozycje podwyżek dla policjantów.
– Zarząd przyjął propozycje ministra – informuje nas kom. Józef Partyka. – Przyjęta została propozycja podwyżki o 677 zł brutto od stycznia 2022 roku dla każdego funkcjonariusza, to 500 zł na rękę. To również likwidacja drugiej grupy zaszeregowania płacowego. Ci policjanci, którzy w niej są, przejdą do grupy trzeciej, ci którzy są w trzeciej, trafią do czwartej. Zapadła również decyzja powołania zespołu ministerialno-związkowego, który zajmie się problemami zgłaszanymi przez inicjatywę oddolną funkcjonariuszy liniowych. To policjanci, którzy zorganizowali się na forach internetowych, również nasi członkowie – dodaje.
Pomorscy związkowcy policyjni nie są do końca zadowoleni z porozumienia.
– My głosowaliśmy przeciwko przyjęciu tych propozycji – mówi o rekomendacji zarządu terenowego przewodniczący Partyka. – Naszym postulatem głównym było przyjęcie rozwiązania dodatku progresywnego. Polegałby on na tym, że funkcjonariusz, przykładowo co dwa lata, otrzymywałby wzrost dodatku służbowego lub funkcyjnego. Zarząd krajowy podjął decyzję, o tym, żeby nadal trwały prace nad tym dodatkiem. Wystąpimy jeszcze do ministra o ponowne podjęcie w tej kwestii decyzji – dodaje.

Ile zarabia policjant? Lista płac w policji 2021, czyli zaro...
Odwiedź nas na Facebooku!
