
- Pierwsza propozycja nie zyskała akceptacji konserwatora ze względu na duży kontrast między projektowanym budynkiem a istniejącą historyczną zabudową z XIX i XX wieku przy ul. Gdańskiej - mówi Marta Stachowiak.

Rzecznik bydgoskiego magistratu dodaje: - Według konserwatora fasada powinna być zróżnicowana, wykończona tynkiem o jednolitej kolorystyce, zharmonizowanej z zabudową historyczną. Zróżnicowana kolorystycznie, w stosunku do reszty fasady, powinna być partia przeszklonego przyziemia. Należałoby też zrezygnować z wykończenia skośnych ościeży okiennych panelami lustrzanymi. Konserwator zwrócił uwagę także na wysokość projektowanego budynku, która wpłynęłaby negatywnie na walory ekspozycyjne sylwety ulicy, którą tworzą budynki zdecydowanie niższe.

- Po wniesieniu poprawek do projektu zgodnie z wytycznymi, ostateczna wersja uzyskała akceptację konserwatorską. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków stwierdził też konieczność wykonania badań archeologicznych w granicach inwestycji - dodaje Marta Stachowiak

Hotel powstanie na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście - Pomorska” w Bydgoszczy, zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy z 24 stycznia 2018 r., gdzie dla całego obszaru planu ustala się strefę „B” ochrony konserwatorskiej. Strefa ta jest równoznaczna z zasięgiem strefy ochrony archeologicznej.
Urząd Miasta Bydgoszczy wyjaśnia, że z uwagi na powyższy wymóg oraz na podstawie porozumienia pomiędzy Wojewodą Kujawsko - Pomorskim a Prezydentem Miasta Bydgoszczy z 26 stycznia 2012 r. w sprawie powierzenia prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Miastu Bydgoszczy, projekt budowlany został uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Ponadto, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu Delegatura w Bydgoszczy, zaopiniował projekt w zakresie prac ziemnych i ochrony archeologicznej.