
(fot. Źródło: Bydgoskie Biuro Pogody)
Aktualnie następuje zmiana warunków pogodowych. Mroźny wyż ustąpił miejsca cieplejszemu i wilgotniejszemu niżowi. Ale zanim ten proces wymiany nastąpił, w bardzo szybkim tempie ciśnienie powędrowało w dół. W ciągu 48 godzin jego wartość obniżyła się o ponad 50 hPa! Nastąpił też duży skok temperatury, która lokalnie wzrosła o prawie 25 st. C.
Najbliższe dwa dni upłyną pod znakiem opadów śniegu i niewielkiego mrozu. Śnieg padać będzie w piątkowy poranek i przed południem, w nocy z piątku na sobotą i do godzin południowych w sobotę. W tym czasie temperatura wzrośnie w dzień do -3 st. C., a w nocy obniży się do -6 st. C.
Sobotnia i niedzielna noc upłynie pod znakiem rozpogodzeń i wówczas słupek rtęci powędruje nawet do -15 st.; na wschodnich krańcach województwa może być jeszcze zimniej o 2-3 st.!
Na szczęście w kolejnych dniach silny mróz opuści nas. Przy pogodnej, bezopadowej aurze słupek rtęci będzie pokazywał w dzień od -2 do -4 °C, a w nocy od -6 do -8°C. Pod koniec tygodnia jeszcze posypie na krótko śniegiem, ale głównie na południu regionu.
Na północy już zaznaczy się wpływ wyżu skandynawskiego z bardziej słoneczną pogodą. Wyż obejmie w kolejnym tygodniu cały region i powinien utrzymać się prawie do połowy lutego.