Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że drugiej połowie tygodnia wyż osłabnie, a od południowego zachodu i zachodu docierać zaczną niże, które przyniosą więcej wilgoci oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem.
Początkowo pogoda pogorszy się tylko w zachodniej połowie kraju. Na Kujawach i Pomorzu chmur przybędzie we czwartek, ale padać raczej nie będzie. W weekend (15-16 lutego) strefy zachmurzenia i opadów dotrą również na wschód kraju.
W naszym regionie w sobotę i niedzielę spodziewajmy się lokalnie przelotnego i słabego śniegu.
Jak podaje toruński synoptyk Rafał Maszewski – temperatura w dzień w tym tygodniu będzie na ogół dodatnia (od 2 do 3 stopni Celsjusza) i tylko we wtorek kształtować się będzie na poziomie zera.
Noce nadal będą mroźne. Z poniedziałku na wtorek temperatura w centrum regionu spadnie do ok. 7 kresek poniżej zera. „Najcieplej” będzie z czwartku na piątek, gdy termometry wskażą minus 2 stopnie Celsjusza. W kolejne noce będzie zimniej – z soboty na niedzielę minus 4, zaś następnej nocy aż minus 8.
Wiatr jest i ma być słaby i umiarkowany, wschodni i północno - wschodni.
Styczeń 2025 roku był na całym świecie najcieplejszy w historii instrumentalnych pomiarów meteorologicznych.
W Toruniu pierwszy miesiąc roku był anomalnie ciepły ze średnią temperaturą 2,2 stopnia (norma z lat 1991-2020 została przekroczona o ok. 3,3 st.). Rafał Maszewski wyjaśnia, że mamy istotny statystycznie trend wzrostowy średniej temperatury. Największa dodatnia anomalia średniej temperatury stycznia wystąpiła na wschodzie kraju.
Temperatura maksymalna w Toruniu w styczniu 2025 r. wyniosła 10,3 stopni., a minimalna minus 4,8.
Styczeń był 9. wśród najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych w Toruniu. Sporo zabrakło do pobicia dotychczas najcieplejszego stycznia z 2007 roku. Średnią 5-letnią temperaturę stycznia mamy jednak na najwyższym poziomie.
