Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokój dla dwojga maluchów

(pio)
To głównie od wieku dzieci zależy, jak urządzić im wspólny pokój.
To głównie od wieku dzieci zależy, jak urządzić im wspólny pokój. Fot. sxc
- Mam dwoje dzieci. Córka ma 7 lat, syn - 4. Mają wspólny pokój i, niestety, nie zapowiada się na to, żebyśmy w najbliższych latach zmienili mieszkanie. Jak urządzić pokój dla dwójki maluchów? - pyta Czytelniczka "Pomorskiej".

To głównie od wieku dzieci zależy, jak urządzić im wspólny pokój. Jeśli są w podobnym wieku, nie będzie trudno go umeblować i zaaranżować, bo potrzeby małych lokatorów są zbliżone.

Kłopot może się pojawić, jeżeli jedno dziecko zaczyna szkołę, a drugie jeszcze jest przedszkolakiem. Jedno chce się uczyć, podczas, gdy drugie bawi się w najlepsze. Starsze musi mieć własny kąt do nauki, młodsze - miejsce na zabawę.

Dzielone na pół

Podzielmy więc wspólny pokój na strefy. Niech jedna strona będzie ucznia, a druga - przedszkolaka.

Proponujemy podzielić przestrzeń na pół, ale jednocześnie zostawić miejsce wspólne, aby miały radość ze wspólnej zabawy. Mebelki niech będą jednak w tym samym kolorze albo przynajmniej odcieniu. Mimo, że jest to pokój dla dzieci, zbyt pstrokate wnętrze będzie jeszcze bardziej rozbudzało dzieci. Można też przyozdobić mebelki dzieci. Na szafkach dziewczynki pomalować kwiatki lub wstążeczki, a na chłopca - motywy samochodzików.
Biurko można oddzielić od reszty pokoju regałem na książki, szafką, tablicą lub zasłonką (gdy berbeć podrośnie, niech ma osobne biurko). Jeżeli raz i drugi powtórzysz młodszemu dziecku, że nie powinno sięgać niczego z biurka ani go nawet dotykać, zrozumie.

Wyższe dla starszaka

Meblościankę można podzielić… poziomo. To znaczy - niższe półki i szafki przeznaczyć na zabawki i rzeczy młodszego dziecka, wyższe - dla starszego. Dzięki temu maluch będzie na tyle samodzielny, że nie będzie musiał prosić starszego brata lub siostry o zdjęcie z górnej półki misia czy książeczki. Wyższe półki pozwalają starszemu dziecku na ukrycie przez małym szkrabem np. pamiętników czy innych rzeczy, jakie nie powinny znaleźć się w rękach młodszego rodzeństwa.

A co z łóżkami?

Niech znajdą się po tych samych stronach, co rzeczy dzieci, czyli po przeciwnych stronach ścian. Jeśli jednak masz wybór, postaw łóżko starszego dziecka bliżej drzwi. Wtedy, gdy będzie ono wstawało wcześniej do szkoły, nie będzie to przeszkadzało młodszemu.
Praktyczne jest też łóżko piętrowe, ponieważ to oszczędność miejsca. Na niższym śpi maluch, bo tak jest bezpieczniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska