Komitet Noblowski nagrodził organizację WFP "za wysiłki na rzecz zwalczania głodu, za wkład w poprawę warunków pokoju na obszarach dotkniętych konfliktami oraz za działanie jako siła napędowa w wysiłkach na rzecz zapobiegania używaniu głodu jako broni w czasie wojny i konfliktu".
World Food Program, jak informuje Komitet Noblowski, to największa na świecie organizacja humanitarna walcząca z głodem i promująca bezpieczeństwo żywnościowe. W 2019 r. WFP udzielił pomocy blisko 100 milionom ludzi w 88 krajach.
Argumentując przyznanie Nobla Światowemu Programowi Żywnościowemu Norweski Komitet Noblowski zwraca uwagę, że pragnie on skierować oczy świata na miliony ludzi, którzy cierpią z powodu głodu lub są mu zagrożeni. Dodatkowo, jak napisali przedstawiciele Komitetu Noblowskiego, Światowy Program Żywnościowy (WFT) codziennie przyczynia się do rozwoju braterstwa narodów, o których mowa w testamencie Alfreda Nobla.
Pokojowa Nagroda Nobla została ufundowana testamentem szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu Alfreda Nobla. Nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Nobla. Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla przyznawana jest przez organizację norweską i jest ogłaszana w Oslo.
Zdaniem Komitetu Noblowskiego potrzeba międzynarodowej solidarności i wielostronnej współpracy jest bardziej widoczna niż kiedykolwiek. Dlatego w tym roku postanowiono nagrodzić organizację zrzeszającą tysiące bezimiennych osób zwłaszcza w dobie szalejącej pandemii, która jeszcze mocniej wpłynęła na zagrożenie głodem w wielu rejonach świata.
Światowy Program Żywnościowy (WFT) jest największą agendą działającą w ramach ONZ.
Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana kandydatom (ludziom lub organizacjom), którzy wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych.
Zgodnie z wolą fundatora laureaci nagrody wybierani są przez pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski.
Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbywa się 10 grudnia w Oslo, w obecności norweskiej rodziny królewskiej – na czele z monarchą panującym – i przedstawicieli rządu norweskiego, Stortingu i korpusu dyplomatycznego. Od 1990 roku uroczystość ta odbywa się w budynku ratusza w Oslo.
W 1983 roku Nobla otrzymał Lech Wałęsa za bycie „liderem związku zawodowego Solidarność”.
W 2019 r. został uhonorowany Abiy Ahmed Ali z Etiopii za "wysiłki w celu osiągnięcia pokoju i międzynarodowej współpracy, w szczególności za jego decydującą inicjatywę, by rozwiązać konflikt na granicy z sąsiadującą Erytreą.”
W 1961 r. Komitet zdecydował, że laureatem Nagrody za ten rok zostanie Dag Hammarskjöld, który zginął w katastrofie lotniczej 18 września tegoż roku. Jest to jedyny przypadek pośmiertnego wyróżnienia Pokojową Nagrodą Nobla. Od 1974 statut Fundacji Nobla zabrania wyróżniania pośmiertnego. W przypadku, gdy laureat zmarł przed wręczeniem, ale po ogłoszeniu werdyktu Komitetu, uznawany jest za wyróżnionego
