Technikum Leśne powstało 1 września 1965 r. O jego powstanie zabiegało mnóstwo ludzi i udało się na mocy ministerialnego zarządzenia powołać do życia tę szkołę.
Do utworzenia tej placówki znacząco przyczynili się ludzie z różnych środowisk społecznych, a także Aleksander Świebocki, pierwszy dyrektor szkoły leśnej, Henryk Szyngwelski, późniejszy zastępca dyrektora "leśnika", Józef Sporny, nauczyciel. Uczestniczyli oni w wielogodzinnych naradach, podczas których narodziła się idea powołania nowej szkoły w miejsce likwidowanego liceum pedagogicznego.
Była potrzebna
O utworzeniu tej szkoły położonej w południowej części Borów Tucholskich oficjalnie zadecydowało wiele czynników, ale jednym z nich była potrzeba ochrony monokulturowych borów, zagrożonych przez cykliczne inwazje szkodników. Za utworzeniem przemawiała także uporządkowana gospodarka tegoż kompleksu leśnego, a przesądził brak takiej placówki w dawnych województwach - bydgoskim, olsztyńskim, gdańskim, warszawskim i łódzkim. W zarządzie Lasów Państwowych w Toruniu zauważono brak wykwalifikowanej kadry leśnej w podległych nadleśnictwach.
Pierwsze wieści
W lipcu 1965 r zaczęły krążyć wieści, że powstaje nowa szkoła. Rekrutację do niej rozpoczęto pod koniec sierpnia tegoż roku. Naukę rozpoczęło 88 uczniów. Co ciekawe, mimo zdanego egzaminu, w pierwszym roku nie przyjęto żadnej dziewczyny. Pojawiły się rok później. Utworzono dwie klasy. Opiekę nad nimi sprawowali Czesław Sielicki i Józef Sporny. Pięć lat później szkolne mury opuściło 65 absolwentów.
Pierwszym dyrektorem placówki był Aleksander Świebocki, pełnił on jednocześnie tę funkcję w Liceum Pedagogicznym, które kończyło już działalność. Dyrektor pilnie słuchał uwag i rad i brał pod uwagę sugestie leśników i nauczycieli zawodów.
Szkolnictwo w "leśniku" rozwijało się bardzo dynamicznie, w 1966 r. powstały już cztery klasy i przyjęto 160 uczniów.
Rok później powołano wydział zaoczny o pięcioletnim okresie nauczania i wręczono pierwszy sztandar dla szkoły.
Na przestrzeni lat grono pedagogiczne powiększało się, a baza lokalowa rozbudowywała się. Już trzy lata od rozpoczęcia funkcjonowania szkoły wybudowano nowy gmach, internat na 320 miejsc. Oprócz dobrze wyposażonego zaplecza gospodarczego atutem placówki stała się izba tradycji łowieckiej. W latach 90 młodzież mogła korzystać nawet z sauny oraz nieistniejącej już kawiarenki "U Charliego" i strzelnicy.
Nie przeprowadza się egzaminów wstępnych, a nauka trwa cztery lata i kończy się egzaminem maturalnym i zawodowym. Przed absolwentami technikum pojawiła się nowa perspektywa dalszego kształcenia na miejscu w Tucholi w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem. 2005 r. młoda uczelnia poszerzyła ofertę o kierunek leśny. Od 1 września 2013 r. leśnik funkcjonuje jako Technikum Leśne im. Adama Loreta, przestał być zespołem szkół i ponownie, jak na początku działalności jest Technikum Leśnym. obecnie dyrektorką szkoły jest Aniela Czyżyk, która jest związana z tą placówką od 1982 r. Przez wiele lat prowadziła szkolny teatr i to z sukcesami, obecnie jest prezeską stowarzyszenia "Pro Scholae", działającym przy TL dla dobra uczniów.
Od 2004 r. Technikum Leśne znowu wróciło pod ministerialne skrzydła.
23 kwietnia 2010 r. był ważnym dziem dla placówki. Szkole nadano imię Adama Loreta i poświęcono sztandar. Był wówczas obchodzony jubileusz 45-lecia istnienia TL.
Świętują 50-lecie
Obecny rok jest jubileuszowym dla szkoły. Wydano specjalną płytę "Muzyka z lasem w tle" oraz książkę i album pt. "Szkoła leśna z Borami w tle", w powstanie których zaangażowało się wiele osób pracujących w tej placówce.
To nie koniec atrakcji. 27 czerwca będzie jubileuszowy zjazd.
Czytaj e-wydanie »