Spis treści
Czy można zbierać poroże w lasach
Poroże to cenne znalezisko. W polskich lasach można natrafić na zrzuty zwierząt jeleniowatych. Samce jeleni zrzucają poroże na przełomie lutego i marca zaś od października poroże gubią sarny i łosie. Zbieranie poroży i jego sprzedaż są w Polsce legalne, podobnie jak jesienne grzybobranie. Niektórzy szukają poroża hobbystycznie, niektórzy dla zarobku. Poroże może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Zrzutami określa się poroże (nie rogi!), które każdego roku zrzucane jest przez jeleniowate, takie jak jelenie, sarny, daniele i łosie. Zbieranie zrzutów jest legalne oraz oraz może stanowić własność znalazcy. Należy jednak pamiętać, że czaszka z porożem stanowi własność Skarbu Państwa i o takim znalezisku należy powiadomić najbliższe nadleśnictwo.
Poroże to najszybciej rosnąca tkanka występująca u zwierząt. Rośnie z prędkością 1,5 cm na dobę! Co roku po okresie godów poroże jest zrzucane a następnie odrasta przez ok. 3-4 miesiące.
Kiedy zbierać poroże? Oto ważne terminy
Poroże to twardy, kostny twór pełny w środku, który noszą samce krajowych jeleniowatych - wyjaśniają leśnicy. Rogi natomiast mają zarówno same, jak i samice. Są wytworem skóry właściwej i - podobnie jak paznokcie - rosną całe życie. Są puste w środku i nie rozgałęziają się.
Kiedy następuje zrzut poroża? Terminy zależą od gatunku:
jelenie - zrzut poroża od lutego do kwietnia,
łosie - zrzut poroża od października do marca,
sarny - zrzut poroża od października do listopada,
daniele - zrzut poroża od kwietnia do maja.
Z poroża wykonuje się m.in. najprzeróżniejsze ozdoby i części do ekskluzywnych mebli (zwłaszcza eksportowanych na Zachód). Wykorzystuje je medycyna azjatycka, zwłaszcza jako składnik leków na potencję, jako suplementy diety i afrodyzjaki. Bywają też stosowane w kosmetykach.
Zasady zbierania poroża - Lasy Państwowe ostrzegają
Znalezione w lesie poroże (nie rogi!) można zachować. Nie wolno natomiast tropić zwierzyny, polować, płoszyć czy niepokoić. Ludzie płoszą ją, aby ta, uciekając w panice, pozbywała się poroży. Leśnicy znają przypadki płoszenie jeleni petardami i pogoń za nimi quadami.
Zbiór zrzutów poroża jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości - ostrzegają Lasów Państwowe.
Niedopuszczalne jest dokarmianie oraz ściganie dziko żyjących zwierząt a także puszczanie psów luzem. Zbierając zrzuty poroża w porze nocnej, zabronione jest używanie latarek i reflektorów, których światło płoszy zwierzynę.
Straż Leśna może ukarać osobę niestosującą się do przepisów 500-złotowym mandatem lub skierować jego sprawę z wnioskiem o ukaranie do sądu.
