Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy coraz lepsi w pracy zdalnej. Jak budować zaufanie na spotkaniach online?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Polacy coraz lepsi w pracy zdalnej. Jak budować zaufanie na spotkaniach online?
Polacy coraz lepsi w pracy zdalnej. Jak budować zaufanie na spotkaniach online? Pexels
Praca zdalna i hybrydowa stała się rzeczywistością, a pracownicy i pracodawcy stanęli przed trudnym zadaniem kreowania atmosfery w miejscu pracy, które nie ma fizycznego wymiaru. Komunikacja podczas wirtualnych spotkań może być kłopotliwa, ale najwyraźniej Polacy są w tym coraz lepsi. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ClickMeeting.

Praca zdalna jest coraz lepsza. Podchodzimy do niej bardziej odpowiedzialnie

Ze wspomnianej ankiety wynika bowiem, że ponad połowa badanych zauważyła poprawę, jeśli chodzi o zachowanie uczestników podczas spotkań online od 2021 roku. Osoby, które wzięły udział w badaniu, deklarowali wyciszanie telefonu i urządzeń elektronicznych w trakcie rozmów. Tak twierdzi 69 proc. respondentów. Co ciekawe, aż 70 proc. ankietowanych przygotowuje notatki przed wydarzeniem online, a trzech na pięciu Polaków sprawdza, czy ich sprzęt działa poprawnie. Można więc wyciągnąć pewne wnioski, które wskazują na to, że do komunikacji wirtualnej podchodzimy z powagą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czego chcą polscy pracownicy? Koniec z prośbami o podwyżkę i większy nacisk na work-life balance. Tak wygląda „niewidzialna rewolucja”

To wpływa także na budowanie zaufania w zespole. Jak podkreśla Monika Chutnik, ekspertka zarządzania międzykulturowego, ułatwia to rozwiązywanie problemów, tworzy bezpieczeństwo psychologiczne, które jest pierwszym warunkiem tego, żeby zespół dobrze działał, był kreatywny, umiejętnie rozwiązywał problemy oraz żeby chciały do niego dołączać nowe osoby. To wpływa też na komfort pracy, etycznemu podejmowaniu decyzji i sprzyja takze życzliwości w naszym środowisku.

Zaufanie w miejscu pracy. Budujemy je na dwa sposoby

Ekspertka wskazuje, że ludzie dzielą się ze względu na to, jak budują zaufanie do innych. Jedni robią to "głową", a inni "sercem". Ci pierwsi działają na zasadzie zaufania kognitywnego. Polega ono na budowaniu zaufania poprzez obserwację innych. Ci drudzy to natomiast typ zaufania afektywnego. Buduje się je poprzez bliższe poznanie współpracowników, dowiadywanie się, jakimi są ludźmi oraz okazując zainteresowanie członkami zespołu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przebudzenie na rynku pracy. Pracownicy znowu mają w czym wybierać. Rośnie liczba ofert pracy

– Każdy ze sposobów budowania relacji jest dobry. Najważniejsze jest ustalenie i zrozumienie, jaki jest Twój styl. Okazuje się, że Polacy znajdują się pośrodku skali. Oznacza to, że w budowaniu relacji dla nas ważne jest zarówno wykonanie zadania, jak i poznanie osoby, z którą pracujemy. Oznacza to również, że potrafimy być elastyczni i budować zaufanie zarówno z osobami z krajów nastawionych na wykonanie zadania, jak i z narodowościami nastawionymi na poznanie drugiej osoby. Co ciekawe, nawet będąc pośrodku skali, możemy być oceniani przez współpracowników z Indii czy Argentyny jako naród nastawiony bardzo zadaniowo. Wynika to z tego, że na inne kultury zawsze patrzymy przez pryzmat własnej. Nie można więc powiedzieć, że Polacy są oceniani jako naród budujący zaufanie poprzez relacje, bo mogą być tak odbierani przez współpracowników ze Stanów Zjednoczonych, ale na pewno nie przez osoby z Chin – mówi Monika Chutnik.

Zdaniem Moniki Chutnik zawsze warto jest inwestować więcej czasu w ten drugi typ budowania zaufania. Oczywiście łatwiej jest się nam skupić na zadaniach, które są szybciej rozliczalne, ale korzyści z nich są krótkoterminowe. Zaufanie zbudowane na relacji jest bardziej solidne i warto o tym pamiętać także podczas naszych spotkań w formule online.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy coraz lepsi w pracy zdalnej. Jak budować zaufanie na spotkaniach online? - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska