Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy zaczęli oszczędzać. Ponad połowa badanych co miesiąc odkłada na później trochę pieniędzy

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Co trzeci Polak deklaruje, że na koniec każdego miesiąca, po odliczeniu poniesionych wydatków, wciąż ma rozsądną lub dużą sumę pieniędzy na koncie.
Co trzeci Polak deklaruje, że na koniec każdego miesiąca, po odliczeniu poniesionych wydatków, wciąż ma rozsądną lub dużą sumę pieniędzy na koncie. Archiwum/Polska Press
Ci, którzy w ostatnim roku nie wzięli kredytu, ani nie kupili nic na raty - oszczędzają najwięcej! Jeśli komuś na koniec miesiąca zostają jakieś pieniądze na koncie, to m.in. takim osobom.

Takie wnioski płyną z najnowszego badania Kantar, wykonanego na zlecenie IPF Group, właściciela Provident Polska. Wynika z niego też, że ta grupa badanych znacznie częściej i regularniej odkładała określoną kwotę.

Nie ma ustalonej kwoty, która ląduje w skarpecie

  • Co trzeci Polak deklaruje, że na koniec każdego miesiąca, po odliczeniu poniesionych wydatków, wciąż ma rozsądną lub dużą sumę pieniędzy na koncie.
  • Takiej odpowiedzi najczęściej udzielają mężczyźni i osoby regularnie oszczędzające, a rzadziej osoby w wieku 55-75 lat. Największy odsetek, ponad 40 proc. badanych, po poniesieniu miesięcznych kosztów dysponuje niewielką sumą.
  • Jednocześnie, 15 proc. respondentów twierdzi, że nie zostają im żadne pieniądze na koniec miesiąca.
  • Niemal 54 proc. badanych deklaruje, że każdego miesiąca odkłada na później trochę pieniędzy.
  • Około co trzeci Polak oszczędza regularnie, ale nie ma ustalonej konkretnej kwoty, którą odkłada do przysłowiowej skarpety.
  • Natomiast 17,5 proc. przeznacza na ten cel taką samą kwotę każdego miesiąca.

- Najbardziej regularnie oszczędzają osoby w wieku 25-35 lat. Aż 68 proc. z nich robi to każdego miesiąca. To pokazuje, że nawet na początku swojej kariery zawodowej chcemy budować swoją poduszkę finansową. Jednocześnie to właśnie młodzi dorośli często mają naprawdę duże plany finansowe, jak chociażby kupno pierwszego mieszkania. Nie dziwi więc, ze starają się zebrać pewną sumę i chętnie oszczędzają - podkreśla Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska. - Jeśli spojrzymy na oszczędzanie przez pryzmat płci to panowie okazują się bardziej systematyczni niż kobiety. Odsetek regularnie oszczędzających mężczyzn jest o 6,5 pp. wyższy.

Aż 15 proc. badanych nie było w stanie odłożyć żadnych środków w ciągu ostatniego roku.

Największy problem mają seniorzy - wśród badanych w wieku 65-75 aż 22 proc. nie zaoszczędziło żadnych pieniędzy w czasie 12 miesięcy.

Tyle po utracie pracy da się przeżyć z oszczędności

- Nasze zwyczaje dotyczące oszczędzania są bardzo silnie związane z tym, ile pieniędzy zostaje na naszym koncie na koniec miesiąca. Jednak nawet wśród osób, których miesięczny budżet ma nadwyżkę, zdarzają się tacy, którym trudno systematycznie budować poduszkę finansową - zauważa Karolina Łuczak. - Niemal 9 proc. badanych, którzy deklarują, że po odliczeniu wydatków zostają z rozsądną lub dużą sumą, choć oszczędza pewne kwoty, nie robi tego regularnie.

Prawie połowa Polaków szacuje, że w przypadku utraty głównego źródła dochodu, zgromadzone fundusze wystarczyłyby im na co najmniej sześć miesięcy. Odsetek ten wzrasta w przypadku osób, którym na koniec miesiąca na koncie pozostaje pewna niewykorzystana kwota oraz wśród osób systematycznie oszczędzających.

Osoby z grupy wiekowej 55-75 lat zdecydowanie najczęściej zgłaszają, że ich oszczędności wystarczyłyby na ponad rok. Z drugiej strony, wyniki pokazują, że aż jedna na dziesięć osób nie posiada żadnej rezerwy finansowej.

Wpływ na to, że Polacy docenili oszczędzanie miała też niepewność związana najpierw z epidemią Covid, później wojną na Wschodzie, rosnącymi cenami i ratami kredytów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska