Dzisiaj gościem specjalnym i gospodarzem uroczystości przekazania kierownictwa w JFTC był gen. Jean-Paul Palomeros, Najwyższy Sojuszniczy Dowódca ds. transformacji NATO. Do Bydgoszczy przyleciał specjalnie z kwatery Paktu Północnoatlantyckiego w Norfolk, w stanie Virginia.
- JFTC jako kluczowa instytucja szkoleniowa działająca w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, wypracowała sobie świetną opinię w NATO - gen. Palomeros podkreślał w audytorium Centrum Szkolenia przy ulicy Szubińskiej w Bydgoszczy.
Cel: misja w Afganistanie
JFTC w Bydgoszczy powstało w 2004 roku. Szkolą się w nim oficerowie z państw członkowskich NATO oraz współpracujących z sojuszem w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.
Nowy szef Centrum Szkolenia, generał brygady Wojciech Grabowski ma 52 lata. Dotychczas pracował w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Awansowany na generała brygady w 2007 roku. Ma za sobą misję w korpusie wielonarodowym w Iraku. Był też zastępcą dowódcy w połączonym Dowództwie ds. Przekazania Bezpieczeństwa w Afganistanie.
Przeczytaj też: Nowy szef Inspektoratu Wsparcia w Bydgoszczy dowodził w Bośni, Strefie Gazy i w Iraku
I właśnie misję szkoleniową NATO w Afganistanie - jak wczoraj podkreślił - traktuje jako priorytet. Mówił też o innych celach, które stawia sobie jako szef JFTC: - Stawiamy na samorozwój, profesjonalizm. Skupimy się na przygotowaniu JFTC do innych misji NATO. Wykorzystam też każdą możliwość, by wzmocnić wśród pracowników poczucie wspólnoty.
Pierwszy rodak
Dotychczasowym szefem jednostki był Słowak gen. Pavel Macko, który dowodził nią dwa i pół roku.
Podziękował za pomoc nie tylko swoim zwierzchnikom: - Moja droga - zwrócił się do obecnej na sali swojej żony Zlaticy. - Nie wykonałbym tej misji, gdyby nie twoje wsparcie.
Przed gen. Macko szefami JFTC byli trzej Duńczycy.
Na dzisiejszej uroczystości nie zabrakło również: wojewody Ewy Mes, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i m.in. biskupa Jana Tyrawy.
NATO a manewry Rosji
Na konferencji przed przekazaniem dowodzenia padło pytanie o stanowisko NATO wobec rozmieszczanych w obwodzie Kaliningradzkim rosyjskich rakiet Iskander.
- NATO współpracuje z Rosją na zasadach partnerskich - odpowiedział gen. Palomeros. - Odbyły się rozmowy na szczeblu ministerialnym między Sojuszem a Rosją. Rosyjskich partnerów zaprosiliśmy jako obserwatorów przy okazji ostatnich ćwiczeń - Palomeros nawiązał do listopadowych manewrów Steadfest Jazz. W Polsce żołnierze z 23 krajów ćwiczyli reakcję na zajęcie Estonii przez agresora spoza Nato.
Zobacz: Bydgoszcz stolicą wirtualnych ćwiczeń NATO [zdjęcia]