
Karmnik ościsty
To wręcz miniaturowa roślina, która często kojarzy się z mchem. W podobny sposób porasta również powierzchnię, tworząc intensywnie zieloną darń. Jednak w przeciwieństwie do mchu, karmnik wytwarza liczne, drobne, białe kwiatki, które pojawiają się późną wiosną. Karmik ładnie się rozrasta, również we wszelkich szczelinach między kamieniami. Nie jest jednak ekspansywny. Nie jest też wymagający, choć woli lekko wilgotną ziemię od suchej.
licencja CC BY-SA 4.0

Kopytnik
Kopytnik to dość pospolita i rodzima roślina. Doskonale czuje się nawet w większym cieniu. Ładnie się rozrasta i zadarnia powierzchnię. Jego kwiaty są prawie niewidoczne, ale zdobią go ciemnozielone, błyszczące liście o kształcie niewielkiego, końskiego kopyta. Kopytnik lubi wilgotną i próchniczą ziemię, najlepiej wapienną.

Serduszka
Na lekko zacienionych skalniakach można też posadzić serduszka. Szczególnie dobrze nadają się niewielkie serduszka wspaniałe, dorastające do 30 cm wys. Mają ładne kwiaty w kształcie wydłużonych serduszek oraz pierzaste liście.
Na większe skalniaki nadają się też serduszka okazałe (na zdjęciu), które są większe, a ich kwiaty mają bardzo regularny, sercowaty kształt. Uwaga: części naziemne serduszek okazałych zanikają w drugiej połowie lata i odrastają wiosną. Natomiast serduszka wspaniałe rosną do jesieni. Kiedy kwitną, wyglądają bardzo efektownie.
Serduszka lubią półcień i żyzną, wilgotną, ale przepuszczalną ziemię. Urosną i na lekko kwaśnej, i lekko zasadowej. Są odporne na mróz.

Skalnice
Skalnice mają sporo gatunków o różnych wymaganiach. Na skalniak w półcieniu wprost idealna będzie najbardziej efektowna z nich – skalnica Arendsa (na zdjęciu). To bardzo niska roślina, która tworzy poduszkę zielonych liści. W kwietniu i maju wyrasta z niej mnóstwo wzniesionych łodyżek, zwieńczonych dzwoneczkowatymi kwiatami w różnych odcieniach różu lub białych.
Ciekawie prezentuje się też skalnica cienista, która tworzy rozetki dłuższych, ząbkowanych liści i delikatne kwiaty, wyrastające na długich pędach (do 30 cm). W najcieplejszych regionach Polski można też posadzić skalnicę rozłogową o ciekawych, ciemnych liściach.
Te skalnice powinny mieć dość żyzną i próchniczą oraz wilgotną ziemię. Skalnica Arendsa i cienista lubią lekko zasadowe gleby, rozłogowa – może mieć też lekko kwaśną.