https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policja ma ponad 15 000 wakatów w całym kraju. Wiemy, gdzie jest ich najwięcej

Katarzyna Piojda
Praca w policji czeka nie tylko na lądzie, ale i na wodzie
Praca w policji czeka nie tylko na lądzie, ale i na wodzie Aneta KolesińSka
Polska policja szuka osób do pracy - i to wielu. Obecnie posiada ponad 15 000 wakatów. Piszemy, w których policyjnych służbach występuje ich najwięcej i jak dostać się do policji.

Jakieś 20 lat temu mówiło się, że kto wstąpił w szeregi policji, ten musiał mieć sporo szczęścia. Tylu bowiem zgłaszało się kandydatów, a nieliczni otrzymywali etaty. Czasy się zmieniły i teraz wakaty są, ale kandydatów jakoś brak.

- Zgodnie z art. 14 ustawy budżetowej na rok 2024, w jednostkach organizacyjnych policji, liczba etatów wynosi 108 909 - informuje nas asp. szt. Aleksandra Laskowska z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. - Obecnie policja ma 15 286 wakatów.
Wolne miejsca pracy w policji

Najwięcej wakatów odnotowały: służba zwalczania cyberprzestępczości (ponad połowa, bo 51 procent), służba kontrterrorystyczna (prawie 19 proc.) oraz służba śledcza (powyżej16 proc.).

Istnieją jednostki, w których nawet blisko co czwarte stanowisko jest puste.

Asp. szt. Laskowska dodaje: - Jednostką z największą liczbą wakatów jest Komenda Stołeczna Policji, gdzie brakuje 2432 funkcjonariuszy, co daje 24,07 proc. Druga pod względem liczby wakatów jest Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) z liczbą 1280, co daje 15,89 proc. Na kolejnym miejscu plasuje się Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi z 926 wakatami, co daje 14,06 proc. Najwięcej funkcjonariuszy brakuje w pionach prewencyjnym i kryminalnym oraz w Oddziałach Prewencji Policji.

Kto może zostać policjantem

Kandydat, chcący dostać pracę w policji, musi posiadać przynajmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe (dawne średnie zawodowe). Poza tym musi mieć potwierdzoną zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej. Obywatelstwo polskie, rękojmia zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych, uregulowany stosunek do służby wojskowej (w przypadku osób podlegających kwalifikacji wojskowej) to następne warunki, dotyczące osób, ubiegających się o zatrudnienie w policji.

Etapy rekrutacji w policji

Po złożeniu dokumentów w jednostce, w której kandydat zamierza pełnić służbę, musi on przejść kilka etapów naboru. Najpierw czeka go test wiedzy, a w nim 40 pytań, na jakie musi odpowiedzieć w ciągu 40 minut. Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia kandydat ma test sprawności fizycznej. Swoisty sprawdzian z wuefu składa się z ośmiu ćwiczeń, na wykonanie których pozostaje minuta i 41 sekund. Później są badania psychologiczne, przeprowadzane przez psychologów w Komendzie Głównej Policji, Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości oraz komendach wojewódzkich (stołecznej) policji. Test psychologiczny przeprowadza się, stosując metody: test, kwestionariusz, wywiad i obserwację.

Potem kandydat zapraszany jest na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruterzy chcą dowiedzieć się o nim czegoś więcej niż podał w dokumentach aplikacyjnych. Następnie kandydat musi stawić się przed komisją lekarską. Zostanie poddany specjalistycznym badaniom, na podstawie których komisja oceni jego fizyczną i psychiczną zdolność do służby w policji. Ostatni etap stanowi postępowanie sprawdzające. Na tym etapie postępowania kandydat będzie musiał wypełnić ankietę bezpieczeństwa osobowego.
Każdy etap naboru jest punktowany. Na koniec jeszcze kandydat otrzyma punkty za wykształcenie i umiejętności, a po tym wszystkie punkty zostaną dodane. Im więcej ich zdobędzie kandydat, tym większe są jego szanse na zatrudnienie w policji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska