Obaj policjanci mają zacięcie historyczne. Insp. Paweł Zawada i podinsp. Jacek Pawłowski wydali publikację „Martyrologia policjantów Policji Państwowej województwa pomorskiego”. Efektem pięcioletniej pracy jest ponad 600 biogramów poległych lub pomordowanych policjantów. Książka ma przywrócić o nich pamięć.
- Publikacja przedstawia bohaterską postawę policjantów, którzy zginęli w trakcie służby w okresie dwudziestolecia międzywojennego, jak również tragiczne losy policjantów po wybuchu II wojny światowej. To prawdopodobnie pierwsza publikacja tak obszernie opisująca losy policjantów naszego województwa w tym okresie – informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
"Martyrologia policjantów Policji Państwowej województwa pomorskiego"
Wydawnictwo podzielone jest na cztery części. W pierwszej autorzy przedstawiają genezę powstania i strukturę organizacyjną Policji Państwowej na Pomorzu. W części drugiej przybliżone zostały czytelnikowi losy policjantów województwa pomorskiego po wybuchu II wojny światowej. Przedstawiono tu m.in. eksterminację funkcjonariuszy policji na terenie Pomorza i Kujaw przez niemieckiego okupanta w trakcie wojny oraz tragiczne losy policjantów po zatrzymaniu przez wojska sowieckie.
Trzecia część to sylwetki policjantów Policji Państwowej województwa pomorskiego poległych w trakcie służby, pomordowanych lub zaginionych we wspomnianym okresie.
- Tu autorzy starali się opisać nie tylko okoliczności śmierci, ale również możliwy do odtworzenia przebieg służby tych funkcjonariuszy, czy nawet informacje z ich życia prywatnego – dodaje mł. insp. Monika Chlebicz. W ostatniej części zamieszczono m.in. zdjęcia policjantów.
Autorzy, wydając publikację, korzystali ze zbiorów wielu instytucji: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, a także Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Centralnego Archiwum Wojskowego. Przydatne okazały się też materiały z archiwów państwowych w Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu i Warszawie. Współpracowali ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska w Bydgoszczy. Sięgnęli też do lokalnych i policyjnych czasopism wydawanych w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
