Policjant też ma dmuchać! Stowarzyszenie "Prawo na drodze"...

  Policjant też ma dmuchać! Stowarzyszenie "Prawo na drodze" chce sprawdzać trzeźwość mundurowych

  Marek Weckwerth marek.weckwerth@pomorska.pl

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Trzeźwość kierowców sprawdza policja, ale stowarzyszenie "Prawo na drodze" chce kontrolować na drogach także trzeźwość funkcjonariuszy

  Trzeźwość kierowców sprawdza policja, ale stowarzyszenie "Prawo na drodze" chce kontrolować na drogach także trzeźwość funkcjonariuszy pełniących służbę. Czeka na odpowiedź szefa policji ©Andrzej Muszyński

  Społeczeństwo dowiaduje się o pijanym funkcjonariuszu, gdy ten spowoduje wypadek. Stowarzyszenie "Prawo na drodze" chce wcześniej sprawdzać trzeźwość mundurowych.
  Trzeźwość kierowców sprawdza policja, ale stowarzyszenie "Prawo na drodze" chce kontrolować na drogach także trzeźwość funkcjonariuszy

  Trzeźwość kierowców sprawdza policja, ale stowarzyszenie "Prawo na drodze" chce kontrolować na drogach także trzeźwość funkcjonariuszy pełniących służbę. Czeka na odpowiedź szefa policji ©Andrzej Muszyński

  W ubiegłym roku kujawsko-pomorska policja zatrzymała na drogach dwóch nietrzeźwych kolegów - w Inowrocławiu i Toruniu. Ten pierwszy już nie pracuje, w stosunku do drugiego toczy się postępowanie prokuratorskie. W tym roku był jeden taki przypadek.

  - Nie ukrywamy tych spraw - zapewnia nadkom. Monika Chlebicz, rzecznik prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - Nietrzeźwy policjant traci właściwie wszystko - wyrzucany jest z pracy i odpowiada karnie. Takie restrykcje nie spotykają żadnej innej grupy zawodowej.

  A jednak o tym, że jakiś funkcjonariusz znajduje się "pod wpływem", społeczeństwo dowiaduje się za pośrednictwem mediów dopiero wtedy, gdy spowoduje wypadek i nie jest w stanie uciec z miejsca zdarzenia.

  Czytaj: Mama, tata, dziecko i butelka. Rodzice coraz częściej piją. Także w naszym regionie

  Proponują akcję prewencyjną

  To fakt, na który wskazuje ogólnopolskie stowarzyszenie "Prawo na drodze": "Policja od lat prowadzi szeroko zakrojone akcje kontroli trzeźwości kierujących pojazdami. Nikt jednak nie kontroluje samych kontrolujących. Ta prawie 100 tysięczna grupa zawodowa, w tym w szczególności grupa policyjnych przełożonych, może specjalnie nie przejmować się swoim stanem trzeźwości. Ich bowiem żadne akcje nie obejmują" - pisze stowarzyszenie na swej stronie internetowej.

  Dlatego proponuje zorganizować jak najszybciej w całym kraju akcję o kryptonimie "Trzeźwy policjant". Zarząd stowarzyszenia zwrócił się z prośbą do komendanta głównego policji o wydanie stosownego zarządzenia.

  - Warto to zrobić, bo problem jest poważny - uważa Artur Mezglewski z zarządu stowarzyszenia, profesor prawa Uniwersytetu Opolskiego. - Policjanci nie różnią się od reszty społeczeństwa, więc śmiem przypuszczać, że wśród nich może być taki sam odsetek pijanych, jak wśród wszystkich innych kierowców. Tylko nie dowiadujemy się o tym, bo policja kryje swoich.

  Profesor widzi to tak: kontrole trzeźwości przeprowadzaliby przeszkoleni członkowie "Prawa na drodze" i o stwierdzonych przypadkach powiadamialiby Biuro Spraw Wewnętrznych policji.

  Policjant na medal? Zgłoś kandydata do tytułu "Najpopularniejszy Dzielnicowy 2014"!

  Obywatel zatrzyma

  - Jestem na 99 procent przekonany, że dostaniemy odpowiedź odmowną - kontynuuje prof. Mezglewski. - Ale i na to jest sposób: może w ramach sponsoringu ktoś kupi nam urządzenia wykrywające alkohol w powietrzu - AlcoBlow. Wystarczy je wsunąć do radiowozu. Każde podejrzenie o nietrzeźwość kończyłoby się obywatelskim zatrzymaniem mundurowego.

  Policja się kontroluje

  - Ale to nie jest tak, że policjanci na służbie nie są kontrolowani - wyjaśnia Monika Chlebicz. - Na początku tego roku komendant główny policji wydał polecenie wszystkim jednostkom, by ich szefowie sprawdzali trzeźwość podwładnych, którzy wyjeżdżają na służbę radiowozami.

  Od początku tego roku do końca kwietnia na trzeźwość przebadano 18 tys. 309 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych kujawsko-pomorskiej policji.


  Czytaj e-wydanie »
  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo