https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poligloci z Królówki. Sukces uczniów III LO Inowrocław

red
Kacper Mrozowski i Piotr Walkowiak
Kacper Mrozowski i Piotr Walkowiak Nadesłane
Uczniowie III LO w Inowrocławiu, Kacper Mrozowski oraz Piotr Walkowiak, zakwalifikowali się do drugiego etapu XLII Olimpiady Języka Francuskiego.

Eliminacje okręgowe odbędą się 11 stycznia w Gdańsku.

Życzymy powodzenia.

Na placu szkolnym III LO w Inowrocławiu, przy Dębie Pamięci, odsłonięto tablice edukacyjne nawiązujące do wyjątkowości tego miejsca. Pewnie nie wszyscy wiedzą o tym, że przy III LO rośnie dąb, który w 1928 roku, a więc w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, posadziła młodzież pobliskiej szkoły. - Osoby, które wówczas uczestniczyły w tym wydarzeniu, miały pewnie nadzieję, że polska niepodległość będzie rosła tak jak siła tego dębu - mówił nauczyciel Łukasz Oliwkowski, jeden z inicjatorów tego wydarzenia. - Nikt nie przewidywał wówczas, że 11 lat później nastąpi hekatomba w postaci drugiej wojny światowej, że budynek szkolny stanie się na pewien czas siedzibą rejencji władz nazistowskich, a macewy z cmentarza żydowskiego posłużą jako budulec do stworzenia między innymi chodnika hańby przed szkołą - przypominał.W 2009 roku archeolog Marcin Woźniak badał teren, na którym stanąć miała hala sportowa. - Okazało się, że na głębokości kilku metrów kryją się pozostałości historii sprzed 3 tysięcy lat, między innymi czaszka, która prawdopodobnie miała kultowe znaczenie dla żyjących na tym terenie. Prawdopodobnie stała tu podobna osada do tej, która znajduje się w Biskupinie - mówił Oliwkowski.Tablice, które stanęły obok dębu przypominają między innymi o tych odkryciach, a także innych wydarzeniach związanych z tym terenem i najbliższymi okolicami.Po odsłonięciu tablic w auli szkolnej zorganizowano panel dyskusyjny pod nazwą "Patriotyzm: jedna historia - inna teoria?". W dyskusji udział wzięli: Maria Nowosad, Tomasz Łaszkiewicz, Bartosz Wiśniewski i Mirosław Amonowicz. Inicjatywy te zorganizowano w ramach projektu ministerialnego "Niepodległa". W piątek o godz. 18  sali koncertowej szkoły muzycznej odbędzie się koncert "Królówka Niepodległej", w którym wystąpią uczniowie wraz z absolwentami i nauczycielami.Anakonda '18: Ćwiczenia na Wiśle w naszym regionie.

Odsłonięcie tablic edukacyjnych przy Dębie Pamięci w Inowroc...

Akademia Ekologiczna III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej w Inowrocławiu wskazała osoby i firmy, które w 2017 roku zrobiły najwięcej dla ekologii w regionie. Władysławy to nagroda za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie przyznawana przez społeczność uczniowską III LO. Tegoroczna gala została zorganizowana już po raz 18. - Przez ten czas rozdaliśmy już 122 statuetki Władysławów. Promują one naszą szkołę, ale przede wszystkim firmy i osoby dbające o ekologię - mówił w trakcie gali Dariusz Piękosz, pomysłodawca imprezy, nauczyciel Królówki. W trakcie uroczystej gali wręczonych został 6 statuetek w kategoriach: firma, gospodarstwo rolne, inwestycja, człowiek, produkt i placówka oświatowa. Człowiekiem Roku został Andrzej Sieradzki, dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. - Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Żyjemy w czasach, kiedy przyroda stała się bardzo cenna, a przez to również bardzo droga. Mam przyjemność chronić ją na co dzień poprzez swoją prace zawodową, ale również poprzez swoją pasję. Musimy robić wiele po to, żeby na następnej gali Władysławów za 50, za 100 i za 200 lat stał w tym miejscu taki sam człowiek i mówił: nad Gopłem nadal mamy 220 gatunków ptaków, z tego 170 lęgowych i żadnego nie ubyło. I to jest cel naszego funkcjonowania - mówił Andrzej Sieradzki. Ważne słowa padły również z ust Józefa Drzazgowskiego, nominowanego do tej nagrody. - Gdyby król Władysław pojawił się w dzisiejszych czasach i zobaczył, co myśmy zrobili z naszą Ziemią, byłby przerażony. Róbmy wszystko, by powstrzymać tę katastrofę. Planeta nasza jest zanieczyszczona prawie do granic swoich możliwości. Jeżeli w tym tempie będziemy niszczyć naszą przyrodę, to nasi wnukowie będą żyli w bardzo trudnych warunkach - mówił Józef Drzazgowski. A oto zwycięzcy w pozostały kategoriach: Ecoroad z Sikorowa (w kategorii - firma), gospodarstwo "Wiejski Kurczak" Dariusza i Renaty Graczyków z Krzekotowa (w kategorii - gospodarstwo rolne), Zakłady Mięsne Viando w Radojewicach (w kategorii - inwestycja, za wybudowanie biogazowni), Przedszkole nr 4 "Słoneczko" (w kategorii - placówka oświatowa), Twaróg Zaleski z serowarni Marleny i Piotra Janików z Zalesia Barcińskiego (w kategorii - produkt).

Władysławy 2017 w Inowrocławiu. Znamy laureatów tej prestiżo...

Święta dadzą nam po kieszeni. Znów wydamy więcej

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska