Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Bydgoska ekspresowo buduje zaplecze wydziału lekarskiego. Już dwa szpitale pomogą w kształceniu medyków

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski ma zostać przekazany Politechnice Bydgoskiej.
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski ma zostać przekazany Politechnice Bydgoskiej. archiwum Polska Press
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy ma wejść w strukturę Politechniki Bydgoskiej. Po nawiązaniu współpracy PBŚ ze szpitalem MSWiA to kolejny ważny krok do utworzenia kierunku lekarskiego na fordońskiej uczelni.

W poniedziałek (24 kwietnia) podczas konferencji prasowej w ratuszu Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, poinformował, że na najbliższej sesji przedstawi radnym projekt uchwały dotyczący zmiany podmiotu tworzącego (prowadzącego - przyp. red.) dla Szpitala Miejskiego oraz przekazania tej placówki medycznej w zarządzanie przez Politechnikę Bydgoską. Zgodnie z treścią uchwały, placówka ma zostać przekazana uczelni po otrzymaniu zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego. Wniosek w tej sprawie PBŚ chce złożyć w III kwartale 2023 roku

- 31 marca br. wystąpiliśmy z wnioskiem do prezydenta Bydgoszczy z prośbą o zastosowanie przepisów ustawy o lecznictwie, która jasno precyzuje możliwość zmiany podmiotu prowadzącego, jeśli chodzi o placówkę medyczną - przekazał prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ. - Dzięki temu Szpital Miejski stałaby się miejscem kształcenia przyszłych studentów medycyny na PBŚ.

Uchwała na razie ma charakter intencyjny

W odpowiedzi na ten wniosek prezydent Bydgoszczy przygotował projekt uchwały, która na razie ma charakter intencyjny. - Uchwała ta na razie wyraża wstępną wolę przekazania szpitala w ręce Politechniki w drodze porozumienia - przekazała Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Jeśli Politechnice uda się uzyskać stosowne pozwolenia i uruchomi kształcenie na kierunku lekarskim, to Miasto Bydgoszcz będzie miało za zadanie uchwalić już tę właściwą uchwałę Rady Miasta, wyrażającą wprost zgodę na przekazanie szpitala i wraz z nią porozumienie pomiędzy prezydentem miasta a Politechniką Bydgoską - wyjaśniła Iwona Waszkiewicz.

Dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju, który jest koordynatorem prac związanych z organizacją Wydziału Medycznego na Politechnice Bydgoskiej, podkreślał, że taka forma przekazania szpitala jest formą optymalną dla uczelni przymierzającej się do kształcenia studentów medycyny

- W pełni będziemy mogli skorzystać z kadry medycznej już zatrudnionej w szpitalu, a jako podmiot zarządzający tą jednostką będziemy mogli dofinansować tę jednostkę, ubiegać się o środki i właśnie tam przekierować nasze główne działania, co do rozbudowy i kształcenia. Rozważamy, m.in., budowę na terenie szpitala nowoczesnego prosektorium, a także zaplecza dydaktycznego, niezbędnego dla kształcenia przyszłych studentów kierunku lekarskiego - zaznaczył dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ.

Zarząd Szpitala Miejskiego jest na tak

Zmianę podmiotu tworzącego pozytywnie ocenia także zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego. - Oprócz szczytnego celu kształcenia kadry lekarskiej na Politechnice Bydgoskiej, jest to również szansa rozwoju szpitala, rozwoju kadry medycznej, podniesienia rangi szpitala z powiatowego do uniwersyteckiego - stwierdziła Anna Lewandowska, dyrektor naczelna Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.

Uruchomienie kierunku lekarskiego na PBŚ planowane jest z początkiem roku akademickiego 2024/2025. Na I roku ma kształcić się 60 studentów.

Współpraca ze szpitalem MSWiA. Trwa też budowanie kadry medycznej

PBŚ zamierza współpracować także z innymi lecznicami. W minioną sobotę (22 kwietnia) podpisany został list intencyjny ze Szpitalem MSWiA w Bydgoszczy. W uroczystości uczestniczył Błażej Poboży, podsekretarz stanu w MSWiA. Docelowo strony porozumienia zawrą umowę cywilno-prawną. Współpraca obejmie możliwość wykorzystania infrastruktury oraz zasobów kadrowych szpitala przez PBŚ. Studenci odbywać będą także praktyki w tej lecznicy. Pod uwagę brany jest też 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, ale tu odpowiedzi jeszcze nie ma.

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski ma zostać przekazany Politechnice Bydgoskiej. Prezydent Bydgoszczy skieruje na najbliższą sesję Rady Miasta specjalną
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski ma zostać przekazany Politechnice Bydgoskiej. Prezydent Bydgoszczy skieruje na najbliższą sesję Rady Miasta specjalną uchwałę w tej sprawie. Ryszard Wszołek/Politechnika Bydgoska

Politechnika Bydgoska buduje już kadrę medyczną. Jak informowaliśmy, wykładowcą powstającej medycyny na PBŚ będzie, m.in. znakomity neurochirurg - prof. dr hab. n. med. Marek Harat. Do zespołu wykładowców dołączą także: prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, znany psychiatra i psychoterapeuta oraz dr n. med. Marek Lewandowski, specjalista położnictwa i ginekologii i zarazem dyrektor Szpitala MSWiA w Bydgoszczy.

Przypomnijmy, że wcześniej zielone światło dla medycyny na PBŚ dali minister edukacji i nauki oraz minister zdrowia. Utworzenie medycyny na Politechnice od początku wspierają także minister Łukasz Schreiber i poseł Tomasz Latos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Bydgoska ekspresowo buduje zaplecze wydziału lekarskiego. Już dwa szpitale pomogą w kształceniu medyków - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska