Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Półmetek festiwalu literackiego - przed nami jeszcze pięć dni Bydgoskiego Trójkąta Literackiego

(my)
W sobotę w ramach festiwalu wystąpiła Magda Umer
W sobotę w ramach festiwalu wystąpiła Magda Umer Fot. Jarosław Pruss
Trwa ósmy Bydgoski Trójkąt Literacki. W programie m.in. spotkanie z Michałem Witkowskim oraz debata o treściach współczesnych książek.

Dzisiejsze węgliszkowe spotkanie z Michałem Witkowskim rozpocznie się o godzinie 18. Mottem będą słowa autora "Nie jestem człowiekiem z żelaza, raczej z gumy. Walniesz i się nie złamie, tylko odegnie i powróci do dawnej formy". Gospodarzem popołudnia w kawiarni artystycznej będzie Jarosław Jakubowski

Michał Witkowski mieszka w Warszawie. Studiował filologię polską, potem pisał doktorat, ale zarzucił pracę naukową i poświęcił się wyłącznie twórczości literackiej. Debiutował zbiorem opowiadań "Copyright" następnie wydał powieść "Lubiewo" i kolejny zbiór opowiadań "Fototapeta". Jest współautorem teatralnego scenariusza na kanwie "Lubiewa", ukazała się też druga jego powieść "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej". Witkowski to m.in.: laureat Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, laureat Nagrody Literackiej Gdynia, laureat Paszportu "Polityki", finalista nagrody literackiej Nike 2006, nominowany do nagrody literackiej Nike 2007, laureat Nagrody Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i Biblioteki Raczyńskich "Książka Lata 2007". Jego książki doczekały się licznych międzynarodowych przekładów.
O godzinie 20 na Starym_Rynku zaprezentuje się bydgoska grupa psychopoetycka Ranoc. Koncert nazwano "Poetyckiej duszy Krzyk". Wystąpią:_Krzysztof Lutowski, Mikołaj Zieliński, Mikołaj Górski oraz uczestnicy warsztatów wokalnych, prowadzonych przez Michała Maciudzińskiego. Ranoc to istnieje z przerwami od 2002 roku. Zespół obecnie występuje z akompaniamentem elektronicznych podkładów autorstwa grupy Coraz Gorzej. Muzycy z Ranocy twierdzą, że brzmią jak "Wojaczek wypadający przez zamknięte okno". Ważnym elementem w muzyce zespołu są autorskie poetyckie teksty oraz wiersze Norwida, Bursy czy Mandelsztama.

Festiwalowy wtorek to rozpoczynająca się o godzinie 12.30 debata w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy ul. Królowej Jagwigi 14. "Handlujemy swoją duszą?" będzie dyskusją o tym, co sprzedajemy w książkach - produkt, na który jest popyt, czy prawdę o sobie? Zaproszeni goście: dr hab. Krzysztof Uniłowski, zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autor "Kup pan książkę!", Łukasz Gołębiewski - dziennikarz, prezes Zarządu dwutygodnika "Biblioteka Analiz" (wydarzeniem medialnym stała się jego książka poświęcona kulturze cyfrowej "Śmierć książki. No Future Book"). Swój akces do udziału debacie zgłosili także twórcy bydgoscy: Wojciech Banach, Andrzej Baszkowski, Jolanta Baziak, Ryszard Częstochowski, Ewa Dąbska, Ewa Gruszka, Jarosław Stanisław Jackiewicz, Jarosław Jakubowski, Wiesława Barbara Jendrzejewska, dr Dariusz Tomasz Lebioda, Stefan Pastuszewki, Elżbieta Rudzińska, Michał Tabaczyński, prof. Mieczysław Wojtasik i Zdzisław Pruss.

O godzinie 19 w Węgliszku "Tropem Wirginii Woolf" - spotkanie z Agnieszką Graff, które poprowadzi Małgorzata Maniszewska. Agnieszka Graff to ceniona pisarka, tłumaczka i publicystka, związana z ruchem feministycznym, członkini zespołu "Krytyki Politycznej". Studiowała na angielskim University of Oxford, w Amherst College w stanie Massachusetts w USA i w warszawskiej Szkole Nauk Społecznych PAN. W 1999 doktoryzowała się z literatury angielskiej. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska