Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połowa wniosków o wsparcie z „tarczy antykryzysowej” wpłynęła do ZUS w Kujawsko-Pomorskiem z błędami

(TIK)
Zdjęcie ilustracyjne. ZUS zachęca do składania wniosków drogą elektroniczną, to zdecydowanie przyspieszy ich obsługę
Zdjęcie ilustracyjne. ZUS zachęca do składania wniosków drogą elektroniczną, to zdecydowanie przyspieszy ich obsługę nadesłane/ZUS Bydgoszcz
ZUS apeluje o poprawne wypełnianie wniosków o pomoc z tarczy. - Aż 50 proc. wniosków składanych w formie papierowej zawiera błędy takie jak brak podpisu pod oświadczeniem, błędny numer rachunku czy wpisywanie zamiast wynagrodzenia stawki godzinowej - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Jednym z najczęstszych błędów we wnioskach jest niepodpisywanie oświadczeń. Brak podpisu powoduje, że wniosek zamiast trafić do realizacji musi zostać uzupełniony. W tym przypadku wszczynane jest postępowanie wyjaśniające. Znacznie to wydłuża czas np. na wypłatę świadczenia postojowego czy rozpatrzenie wniosku o zwolnieniu z opłacania składek. Musimy zadzwonić, napisać mail, skontaktować się z wnioskodawcą. Dlatego apelujemy o staranne wypełnianie dokumentów, a przed ich wysłaniem o dokładne sprawdzenie zawartych tam informacji – mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Inne popełniane błędy to np. podpisywanie się imieniem i nazwiskiem „Jan Kowalski”, który figuruje na wzorze poprawnie wypełnionego wniosku dostępnego na stronie internetowej ZUS. Często również we wniosku o świadczenie postojowe brakuje numeru rachunku bankowego, albo jest on za krótki. Brakuje także informacji o formie opodatkowania i kwocie przychodów. Zdarzają się również przypadki, że zamiast wynagrodzenia miesięcznego wpisywana jest stawka godzinowa – wskazuje Krystyna Michałek.

Może to Cię też zainteresuje...

Wiele wniosków wpływało na różne adresy e-mail placówek ZUS, co jest błędem. Takie osoby muszą ponownie złożyć podpisany wniosek. Wszyscy, którzy chcą złożyć wniosek do ZUS elektronicznie, mogą go przekazać wyłącznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zachęcamy do składania wniosków tą drogą, to zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Ponad 80 proc. wniosków złożonych elektronicznie jest prawidłowa, podczas gdy 50 proc. wniosków składanych w formie papierowej zawiera błędy. Dlatego ZUS przygotował krótki przewodnik, jak poprawnie wypełnić wnioski o wsparcie z tarczy antykryzysowej, który dostępny jest na stronie internetowej Zakładu.

Jak złożyć wniosek w ramach tarczy antykryzysowej

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Od 1 kwietnia przedsiębiorcy złożyli do ZUS ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. W województwie kujawsko pomorskim do 15 kwietnia takich wniosków wpłynęło niemal 60 tys. wniosków. Najwięcej z nich, bo ponad 45,6 tys. dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek. 12,5 tys. to wnioski o świadczenie postojowe. Pozostałe wnioski dotyczą odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej – informuje rzeczniczka.

Pierwsze świadczenia postojowe zostały wypłacone 15 kwietnia. Dotyczyło to ponad 86 tys. osób, na których konta trafiło łącznie ponad 172 mln zł. W naszym regionie świadczenie otrzymało prawie 3,8 tys. prowadzących działalność gospodarczą na kwotę ponad 7,5 mln zł. W najbliższy poniedziałek na kontach przedsiębiorców pojawią się kolejne postojowe.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska