Rozprzestrzeniający się w Polsce afrykański pomór świń, do którego roznoszenia przyczyniają sie dziki, jest głównym powodem, dla którego resort chce całorocznego okresu polowań na te zwierzęta.
"Zgodnie z opinią naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) – to niższe zagęszczenie dzików wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania ASF", powołuje się resort.
Dalej ministerstwo argumentuje: "Jednocześnie dotychczas podejmowane działania, w tym m.in. wprowadzenie całorocznego okresu polowań na dziki w województwie podlaskim w latach 2014 - 2016 oraz maksymalne uproszczenie planowania ich pozyskania, czy wprowadzenie możliwości wykonywania odstrzału sanitarnego nie umożliwiły ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa ASF. W związku z powyższym istnieje potrzeba pilnego wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych ułatwiających wykonywanie polowania, co wpłynie na zmniejszenie zagęszczenia populacji dzików, a tym samym doprowadzić do powstrzymania dalszego rozprzestrzenianie się wirusa ASF".
Chore świnie to duże straty nie tylko dla rolników. Wirus w hodowli oznacza ponoszenie kosztów wygaszania ognisk choroby czy brak zainteresowania innych krajów eksportem wieprzowiny z Polski.
Gęstość populacji dzików jest decydująca dla dynamiki rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. "Jej zmniejszenie - poprzez intensywny odstrzał – wpływa proporcjonalnie na zredukowanie liczby przypadków ASF. Zdaniem niektórych ekspertów z EFSA nie zasilanie środowiska dzików wirusem ASF z populacji świń, prowadzi po pewnym czasie do wygaszenia epizootii omawianej choroby w środowisku – do czego w obecnej sytuacji należy bezwzględnie dążyć".
O wydłużeniu okresu polowań na jelenie i daniele decydują szkody, jakie te zwierzęta powodują w uprawach rolnych oraz gospodarce leśnej. Redukcja ich populacji ma ograniczyć straty. Jak podaje ministerstwo, obowiązujący zakres polowań nie pozwalał na to. "Decyzja o zmianie rozporządzenia została podjęta na skutek licznych wystąpień rolników i organizacji rolniczych".
Źródło: mos.gov.pl
wideo: Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach
