https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie grudziądzkim nie ma strefy wolnej od ASF. Powiatowy lekarz weterynarii: - Mamy 30 ognisk wirusa, to wielkie niebezpieczeństwo

Aleksandra Pasis
Na terenie powiatu grudziądzkiego jest 30 ognisk ASF
Na terenie powiatu grudziądzkiego jest 30 ognisk ASF Pixabay
- Środowisko jest zakażone co stanowi wielkie niebezpieczeństwo zwłaszcza dla producentów trzody chlewnej - zauważa Anita Ciecióra, powiatowy lekarz weterynarii. - Za chwilę wiosna, a wraz z nią ruszą prace polowe. Dziki roznoszą wirusa, którego łatwo będzie przenieść do gospodarstwa.

Podczas posiedzenia powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego jeden z bloków był poświęcony aktualnej sytuacji dotyczącej zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz ptasiej grypy.

- Na terenie powiatu grudziądzkiego mamy 30 ognisk ASF. Podjęliśmy 63 dziki. Ostatnie ognisko u dzików stwierdzone zostało 21 lutego w okolicach Kłódki. Nie ma na trenie powiatu strefy wolnej gdzie wirus, by nie bytował - informowała Anita Ciecióra, powiatowy lekarz weterynarii. - Oprócz gminy Radzyn Chełmiński wszystkie gminy są zainfekowane gdzie wirus nie tylko występuje u dzików padłych, ale również u dzików odstrzelonych.

Polecamy:

Z danych prezentowanych podczas posiedzenia powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego wynika, że od 14 lutego potwierdzono wirusa u dzików w następujących miejscowościach:

  • Słup, gm. Gruta - dwa dziki odstrzelone (strefa różowa)

  • Szczepanki, gm. Łasin - dwa dziki odstrzelone (strefa czerwona)

  • Rogóźno, gm. Rogóźno - jeden dzik padły (strefa różowa)

  • Orle, gm. Gruta - sześć dzików padłych (strefa czerwona)

  • Szembruczek, gm. Rogóźno - jeden dzik padły (strefa czerwona)

  • Wydrzno, gm. Łasin - jeden dzik padły (strefa czerwona)

  • Orle, gm. Gruta - jeden dzik padły (strefa czerwona)

ASF to wirus specyficzny o wysokiej śmiertelności. Nie ma metod leczenia. Jedyną alternatywą jest likwidacja zarażonego stada. Co ważne, nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF duży nacisk służby kładą na producentów trzody zwłaszcza jeśli chodzi o bioasekurację: w trosce o to, aby wirus nie przeniknął do chlewni zaleca się zmianę obuwia, stosowanie stroju ochronnego, a także ograniczenie przebywania osób postronnych w pomieszczeniach gospodarskich.

- W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z ogniskiem u świń domowych. Gospodarstwo liczyło ponad 40 sztuk. Spowodowało to ogromne straty finansowe szacowane na ok. 80 tys. zł. Złożyły się na nie koszty uboju, transportu, utylizacji, dezynfekcji - informuje Anita Ciecióra.

Jeśli chodzi o ptasią grypę, czyli wysoko zjadliwą grypę wśród drobiu i dzikiego ptactwa, to na terenie naszego powiatu w tym roku nie stwierdzono jej ognisk.

Czytaj też

Podczas posiedzenia powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego poruszono także sprawy dotyczące bezpieczeństwa ludności i obrony cywilnej oraz założeń ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Najważniejsze informacje przedstawili: dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim - Sławomir Szymański, komendant Miejski PSP w Grudziądzu Robert Gutowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grudziądzu Beata Kruszka, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Grudziądzu kom. Tomasz Tyszko, dowódca 83. Batalionu Lekkiej Piechoty ppłk Roman Grembecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska