Wbrew opinii głoszącej, że Polska nie nadaje się do uprawy winorośli, od paru lat rozwija się w naszym kraju produkcja wina. Wcale nie jest tu za mało słonecznych dni, nie jest też za zimno i zbyt deszczowo. Najlepszym przykładem, że można odnieść sukces, jest niewielka winnica Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyprodukowane tam wino Novum podbiło serce prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale również zdobyło uznanie ekspertów oraz zloty medal na konkursie w słoweńskim Mariborze.
Przeczytaj też: Wino Kadarka. Mister Kadarka, czyli jego producent, grał u nas w golfa i uczył degustacji! [wideo]
Polski przemysł winny rozwija się w dynamicznym tempie, a wyrób trunku już dawno przestał być domeną działkowców amatorów. Niewielkie, jednohektarowe winnice możemy spotkać w Lubuskim, Małopolskim, Podkarpackim, czy Dolnośląskim. Powoli znikają też przepisy uniemożliwiające sprzedaż wyprodukowanych tam trunków. Jest więc szansa, że niedługo ujrzymy je na półkach sklepowych.
Czytaj również: Tanie wino lepiej wypić szybko
Mimo gwałtownego rozwoju i powolnego znoszenia barier biurokratycznych, to nie produkcja winna lokuje nas wśród winnych potęg Starego Kontynentu… a nasze inwestycje w trunek. - Obecnie w Polsce jest już ponad 1 800 winnych inwestorów, którzy ulokowali w ten sposób ponad 100 mln zł i liczba ta szybko rośnie. Jeszcze pod koniec zeszłego roku inwestorów było o połowę mniej - podaje Wealth Solutions. - Obecny wynik plasuje nas również wśród największych graczy w Europie i daje nam pozycję niekwestionowanego lidera w naszej części kontynentu. Możemy z pewnością powiedzieć w związku z tym, że jesteśmy winną potęgą.
Przeczytaj: Wina Marka Kondrata. Ten znany aktor ma swój sklep także w Bydgoszczy!
- Polak wypija przeciętnie 2,7 litra wina rocznie i choć Polska jest już na 14 miejscu na świecie wśród krajów importujących wino, to spożycie na głowę jest nadal jednym z najniższych – mówi Piotr Poznański_z międzynarodowej firmy badawczej The IWS_R (The International Wine and Spirit Research). - Trzy czwarte win importowanych do Polski sprzedawane jest w cenach z przedziału 15-20 złotych.
To nie nasze zamiłowanie do wina jest powodem gwałtownego wzrostu zainteresowania inwestycjami, a zyski jakie dostarcza taka lokata kapitału. – Średnia roczna stopa zwrotu z winnych portfeli naszych klientów to 37,4 proc. – mówi Krzysztof Maruszewski Członek Zarządu Wealth Solutions, zarządzający winnymi inwestycjami.
