Delegacji Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności Irlandii przewodniczył zastępca Sekretarza Generalnego Aidan O'Driscoll, a delegacji MRiRW radca generalny Zofia Krzyżanowska.
Irlandia opowiada się za utrzymaniem obecnego modelu wsparcia rolnictwa. Chce utrzymać i wspierać aktywnych rolników w produkcji rolniczej. Irlandia wspiera, w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich, rolników na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (70 proc. powierzchni rolniczej) i chce to również utrzymać.
Polska i Irlandia mają bardzo zbliżone stanowisko w zakresie instrumentów regulacji rynków rolnych oraz utrzymania wsparcia w II filarze WPR. Rząd polski chce utrzymania obecnych kryteriów podziału pieniędzy z budżetu UE na II filar WPR. Irlandia dąży do większej elastyczności na poziomie państwa członkowskiego w ustalaniu wsparcia w ramach płatności bezpośrednich. W tym kraju dominują gospodarstwa rodzinne o średniej wielkości 30 hektarów, głównie z produkcją bydła, opartą o użytkowanie łąk i pastwisk.
Płatności bezpośrednie w Irlandii są ważnym elementem wsparcia dochodów rolniczych, stanowią około 100 proc. całkowitych przychodów gospodarstwa rolnego. Irlandia jest zainteresowana wymianą poglądów z państwami członkowskimi na temat ubezpieczeń w rolnictwie, gdyż obecnie nie ma takich doświadczeń w finansowaniu ze środków publicznych rolniczych pakietów ubezpieczeniowych.
* WPR określa zasady funkcjonowania i wspierania sektora rolnego w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
I filar - określa politykę rynkowo-cenową (finansowanie interwencjonalizmu na rynku rolnym i jego ochrona zewnętrzna, dopłaty bezpośrednie dla producentów), podnoszenie produktywności i utrzymanie odpowiedniego poziomu dochodów.
II filar - określa politykę strukturalną, mającą na celu wyrównywanie warunków rozwoju i zapewnienie odpowiedniego poziomu życia mieszkańcom wsi (np. przedsięwzięcia rolno-środowiskowe).
Czytaj e-wydanie »