Nasza Loteria

Polska udrożni szlaki transportowe dla ukraińskich towarów. Morze Czarne zablokowane, polskie porty, drogi i koleje uratują eksport zbóż?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Krajowe szlaki drogowe, morskie i kolejowe mogą pomóc Ukrainie w unormowaniu eksportu towarów rolno-spożywczych, także zbóż.
Krajowe szlaki drogowe, morskie i kolejowe mogą pomóc Ukrainie w unormowaniu eksportu towarów rolno-spożywczych, także zbóż. GettyImages/Bilanol
Współpraca międzynarodowa w zakresie rolnym rozwija się. Wicepremier Henryk Kowalczyk spotkał się z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim, sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem oraz unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Efektem debat jest m.in. podpisanie porozumienia polsko-ukraińskiego w zakresie wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi oraz kontroli granicznych.

Współpraca polsko-ukraińska w zakresie rolnictwa zacieśnia się. Istotnym partnerem Stany Zjednoczone

Na spotkaniu ministrowie kontynuowali rozmowy w sprawie możliwości wsparcia ukraińskiego rolnictwa w obliczu rosyjskiej agresji, a także omówili warunki wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi.

- Chcemy wdrożyć w życie ułatwienia dotyczące transportu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy na zewnątrz, oczywiście mamy na myśli głównie zboża, które poprzez zablokowane porty Morza Czarnego nie mogą wypływać – mówił szef resortu Henryk Kowalczyk.

Wicepremier dodał, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, a skutki wojny mogą odbić się na wysokościach plonów w przyszłym roku. Sekretarz rolnictwa Tom Vilsack podkreślił, jak ważne jest zabezpieczenie zbóż i ograniczenie przerw w dostawach. USA ma w planach uruchomienie funduszu, który m.in. usprawni ukraiński eksport.

- Potępiam posługiwanie się głodem jako narzędziem w czasie wojny - podsumował przedstawiciel Stanów Zjednoczonych.

Porozumienie o ułatwieniach handlowych. Co wprowadzi?

Polska strona zapewniła, że w obliczu utrudnień transportowych na terenie objętej wojną Ukrainy, wprowadzi ułatwienia w przewozie i kontroli granicznej towarów rolnych. O ile porty i magazyny są gotowe do transportu zbóż, o tyle problem stanowią różnice w torowiskach. Działania mają usprawnić przeładunki na granicy i badania fitosanitarne. Minister Ukrainy zaapelował o dalsze wspólne działania w celu przyspieszenia odpraw.

- Na Ukrainie, mówiąc o sektorze rolno-spożywczym, najważniejszy jest wywóz zboża. Porty są zablokowane, walczymy o nie, to zajmie trochę czasu, istotne jest podejmowanie decyzji, które pozwolą szybko przetransportować te zboża do Unii Europejskiej. Polska to kraj, który może nam najwięcej pomóc - zapewnił Mykoła Solski.

Oświadczenie dotyczące zacieśniana współpracy w sektorze rolnym ma wprowadzić szereg zmian. Oprócz deklaracji o ułatwieniach handlowych jest w nim m.in. zapewnienie ze strony ukraińskiej o uznaniu regionalizacji Polski wobec ASF do końca czerwca 2022 roku. Resort rolnictwa przypomina, że Ukraina jest ważnym odbiorcą naszych towarów, a jeszcze większym dostawcą.

Bezpieczeństwo żywnościowe UE. Import z Ukrainy pozwoli zachować stabilność

O sytuacji w Unii Europejskiej opowiedział komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Przypomniał, że Komisja Europejska przedstawiła niedawno zakres działań, zakładający utworzenie korytarzy, które mają pomóc w wywiezieniu towarów rolno-spożywczych poza teren Ukrainy. Choć państwa członkowskie są wystarczalne pod kątem produkcji żywności, braki zboża zza wschodniej granicy mogą wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe.

- Zdajemy sobie sprawę, ze jeśli to zboże nie dotrze tam, gdzie odgrywa istotną rolę w bezpieczeństwie zywnościowym, możemy spodziewać się problemów - przyznał.

Źródło: MRiRW

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska