MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na poligonie w Łojewie pod Inowrocławiem trwa szkolenie nowych żołnierzy - zdjęcia

Dominik Fijałkowski
W Łojewie trwa szkolenie podstawowe żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zakończą je egzaminy i złożenie przysięgi wojskowej
W Łojewie trwa szkolenie podstawowe żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zakończą je egzaminy i złożenie przysięgi wojskowej Dominik Fijałkowski
Na poligonie w Łojewie trwa szkolenie podstawowe żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Jest to już trzecie w br. szkolenie w ramach projektu Ministra Obrony Narodowej pod nazwą „Wakacje z Wojskiem” oraz 10 szkolenie podstawowe żołnierzy zasadniczej służby wojskowej realizowane od 2022 roku przez 56. Bazę Lotniczą, wchodzącą w skład 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu.

- Szkolenie jest dobrowolne. Każdy ochotnik musiał wpierw złożyć odpowiedni wniosek do szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, a także spełnić kilka warunków - posiadać polskie obywatelstwo, minimum podstawowe wykształcenie, mieć ukończone 18 lat, nie być karanym za przestępstwa umyślne, posiadać nieposzlakowaną opinie oraz odpowiednią kondycję fizyczną i psychiczną - mówi ppor. Lidia Celanowicz, szef Sekcji Promocji i Współpracy WCR w Inowrocławiu.

Z kolei mjr Piotr Dajczak, rzecznik prasowy 56. Bazy Lotniczej przypomina, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa rozpoczyna się od przyjęcia do jednostki. Zaś samo szkolenie trwa 27 dni i składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Kończy je egzamin.

- Zwieńczeniem szkolenia jest przysięga wojskowa złożona na sztandar 56. Bazy Lotniczej - dodaje mjr Piotr Dajczak.

Przeszkoleni żołnierze mogą przejść do tzw. rezerwy pasywnej lub rozpocząć szkolenie specjalistyczne trwające 11 miesięcy.

Jak wspomnieliśmy, w 56. Bazie Lotniczej odbyło się już 10 szkoleń podstawowych żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej., Ukończyło je 217 kobiet i 592 mężczyzn. Natomiast szkolenia specjalistyczne przeszły 102 kobiety i 359 mężczyzn.

Mieliśmy okazję porozmawiać z obecnie odbywającymi szkolenie podstawowe. Szeregowa elew Zielińska zdradziła, że ukończyła studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Udział w szkoleniu jest dla niej okazją do zdobycia nowych, cennych doświadczeń.

- Od zawsze podobało mi się wojsko i mundur. Podjąłem wyzwanie i jestem na szkoleniu. Chcę zostać żołnierzem zawodowym. To zaszczyt - podkreślił szer. elew Żebrowski. Dodał też, że program szkolenia, realizowany przez doskonałą kadrę, zaplanowany jest co do minuty. Nie ma czasu na odpoczynek.

Przy okazji szkolenia w Łojewie por. Iwona Kloskowska, rzecznik 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych zwróciła się do wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z lotnictwem, aby wstępowali do szkół i centrów wojskowych. A są to: Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, Lotnicza Akademia Wojskowa oraz Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie.

- Szkoły te kształcą pilotów i obsługę m. in. najnowocześniejszych śmigłowców na świece AH-64E, które niedługo trafią do inowrocławskiej brygady - podkreśliła por. Kloskowska.

Trwa głosowanie...

Do której z tych służb masz największe zaufanie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska