Nowe oblicze edukacji patriotycznej
W dniu, kiedy Polska obchodziła Święto Wojska Polskiego, Władysław Kosiniak-Kamysz lider Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), przedstawił w Warszawie przy pomniku Wincentego Witosa założenia projektu ustawy, która ma na celu wprowadzenie programu wychowania patriotycznego do szkół.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że inicjatywa ta nie ma na celu stworzenia nowego przedmiotu, lecz wprowadzenie programu, który będzie integrować elementy patriotyzmu w różnych aspektach edukacji. Lider PSL zaznaczył, że projekt nie jest skierowany przeciwko nikomu, lecz stanowi wyraz tego, co dla ludowców jest ważne.
Projekt zakłada, że szkoły będą organizować wycieczki do miejsc istotnych dla polskiej historii, w tym również tych o znaczeniu regionalnym. W ten sposób uczniowie mieliby szansę lepiej poznać postaci takie jak Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Olga Tokarczuk czy bohaterów "Dziadów" Adama Mickiewicza.
Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję na owocną współpracę w parlamencie w sprawie projektu. Kluczowe sprawy związane z projektem ustawy o wychowaniu patriotycznym prezentujemy w poniższej galerii.
Pamięć o Wincentym Witosie
W kontekście działań na rzecz wychowania patriotycznego Kosiniak-Kamysz ogłosił również złożenie w Sejmie projektu ustawy dotyczącej powołania Instytutu im. Wincentego Witosa. Instytut ma na celu upamiętnienie nie tylko Bitwy Warszawskiej, ale i całokształtu działalności premiera zaangażowanego w odzyskiwanie i umacnianie niepodległości Polski. Wicepremier podkreślił, że myśl polityczna Witosa, zjednoczeniowa i patriotyczna, powinna być wzorem do naśladowania.
W ubiegłym roku, po dziewięciu dekadach, Sąd Najwyższy uniewinnił Wincentego Witosa i innych liderów PSL i PPS, skazanych w 1932 roku w procesie politycznym. Kosiniak-Kamysz przypomniał o długotrwałych staraniach ludowców o rehabilitację Witosa, który został niesłusznie oskarżony o działania przeciwko państwu. Lider PSL wyraził satysfakcję z dotrzymania obietnicy, że Witos nie zostanie zapamiętany jako kryminalista, lecz jako bohater narodowy.
(PAP)
