
Polski Ład - takie zmiany ma wprowadzić w rolnictwie
- Będą dopłaty do paliwa rolniczego, ale będą także znaczące dopłaty dla tych, którzy będą chcieli dokonać restrukturyzacji niewielkiego gospodarstw rolnego, dla gospodarstw ekologicznych - zapowiadał 9 października Jarosław Kaczyński.
7 kluczowych zmian w rolnictwie w ramach Polskiego Ładu - to zapowiedzieli przedstawiciel rządu w Przysusze --->

Polski Ład i zmiany w rolnictwie
Minister zapowiedział, że w ramach Polskiego Ładu rolnicy będą mieli szersze możliwości zbytu swoich produktów m.in. w Internecie, na darmowych targowiskach lub też w ramach regionalnych centrów sprzedaży. Będą też ułatwienia w zakresie magazynowania wytworzonych w gospodarstwie produktów. Kolejnym ułatwieniem będzie agroport, nad którym nadzór będzie miał resort rolnictwa.
Grzegorz Puda: - Przygotowujemy centra logistyczne, do których rolnik będzie mógł oddawać swoje produkty. Musimy pomóc rodzimym firmom i chcemy to zrobić. Rolnicy będą godnie zarabiać.
- Chcemy, aby rolnik mógł zarobić za to, co wytworzy i przetworzy. Każdy rolnik będzie mógł sprzedawać swój produkt we własnej miejscowości.

Polski Ład i zmiany w rolnictwie - ubezpieczenia
Powstaje rezerwa budżetowa - Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych. W tym roku będzie to 3 mld zł. Poza tym, 1 mld 400 mln przeznaczymy na wsparcie ubezpieczeń rolników, którzy będą się chcieli ubezpieczyć indywidualnie - zapowiadał Jarosław Kaczyński.
W prezentacji Polskiego Ładu dla polskiej wsi wskazano, że klęski żywiołowe to największe zagrożenie dla opłacalności produkcji rolnej.
Z tego powodu każdy rolnik będzie mógł skorzystać z nowego systemu ubezpieczeń upraw. Gospodarstwa posiadające ubezpieczenia uzyskają gwarancję dopłaty 65% do składki ubezpieczeniowej, zapowiada rząd.
Stworzony zostanie fundusz gwarancji w rolnictwie, które zapewni stałe źródło finansowania wypłat w pomocy za poniesione straty.

Polski Ład i zmiany w rolnictwie - wyższe dopłaty
- W ramach Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi małe i średnie gospodarstwa rolne w Polsce otrzymają dodatek, który pozwoli zwiększyć dopłatę do hektara. Dzięki temu będą mogli korzystać z dopłat na poziomie powyżej średniej w UE - mówił Grzegorz Puda.
Dopłaty dla małych i średnich gospodarstw do 50 hektarów mają wynosić powyżej średniej unijnej. Gospodarstwa takie otrzymają dodatek, który pozwoli zwiększyć dopłata do hektara tak, by wynosiła ona więcej niż średnia w UE. Skorzystać ma na tym 97% polskich gospodarstw.