PolSKI Mistrz na stokach
Maryna Gąsienica Daniel, Stanisław Sarzyński, Nikola Komorowska, Paweł Pyjas – nie moglibyśmy cieszyć się z ich sukcesów, gdyby m.in. nie PolSKI Mistrz.
– To dzięki temu programowi wskoczyliśmy na wyższy poziom - podkreśla Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. - Z każdym sezonem zapewniamy coraz lepsze warunki do treningu reprezentantom Kadr Narodowych PZN w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Razem rozwijamy narciarstwo alpejskie w Polsce również poprzez organizację zawodów FIS i Młodzieżowego Pucharu Polski, a także wsparcie finansowe klubów, które płynie z Programu PolSKI Mistrz.
Nową umowę, pomiędzy Polskim Związkiem Narciarskim, Polskim Funduszem Rozwoju i Polskimi Kolejami Linowymi, podpisano 13 stycznia w Zakopanem. Dzięki niej utalentowani polscy alpejczycy mogą być spokojni o najbliższe cztery sezony, czyli przez cały cykl olimpijski. W Zakopanem wspomniano również, że te 8 mln zł, to suma wsparcia finansowego i organizacyjnego.

PolSKI Mistrz na trasach świata
Dzięki PolSKIemu Mistrzowi, czyli Narodowemu Programowi Rozwoju Narciarstwa i Snowboardu Zjazdowego w Polsce, być może wreszcie doczekamy się wielkich sukcesów polskich alpejczyków na światowych arenach.
Celem programu, oprócz wsparcia finansowego, jest również promocja narciarstwa zjazdowego i snowboardu wśród dzieci i młodzieży, a także wyrównanie szans w dostępie do sportu. Tylko w ten sposób możemy doczekać się przyszłych mistrzow świata i zwycięzców olimpiad zimowych.
- PolSKI Mistrz łączy wymiar biznesowy – rozwój i promocję tras, których operatorem jest PKL, z wymiarem społecznym - wsparciem rozwoju polskiego narciarstwa zjazdowego i snowboardu – zaznacza Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Konsekwentnie wspieramy sportowców, zaczynając od tworzenia warunków do uprawiania tej dyscypliny w Polsce, poprzez pracę z dziećmi i młodzieżą, a kończąc na Igrzyskach Olimpijskich i Pucharze Świata.
Daniel Pitrus, prezes zarządu Polskich Kolei Linowych, przypomina, że „misją PKL jest nie tylko umożliwienie podróżowania turystom w góry, ale także stworzenie takich możliwości dla narciarzy, które pozwolą im realizować pasje związane z profesjonalnym uprawianiem sportów zimowych”.
- Mamy ogromną satysfakcję i cieszymy się, że możemy pomagać młodym talentom w drodze na szczyt, nie tylko przekazując środki na finansowanie dla Programu PolSKI Mistrz, ale także udostępniając profesjonalnie przygotowane trasy narciarskie w naszych ośrodkach, by stanowiły jak najlepszą bazę treningową – dodaje prezes Daniel Pitrus.

PolSKI Mistrz – zawody i zawodnicy
353 – tylu zawodników i zawodniczek wystartowało w minionym roku w 16 zawodach organizowanych w ramach programu PolSKI Mistrz. Najczęściej terenem zmagań były trasy przygotowane w ośrodkach należących do PKL. Naszych nadziei alpejskich szukano również podczas zawodów rozgrywanych w ramach Młodzieżowego Pucharu Polski.
Na czym jeszcze polega wsparcie fundatorów programu? - Brak opłat wpisowych oraz udostępnienie skipassów podczas zawodów organizowanych w ośrodkach Grupy PKL pozwoliło 45 klubom sportowym oszczędzić ponad 367 tysięcy złotych w sezonie! - przypominają organizatorzy tego niezwykłego przedsięwzięcia.
I dodają, że „oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego Grupa PKL oraz PFR pokrywają także koszty profesjonalnego przygotowania i zabezpieczenia zaplecza treningowego, dostępnego dla narciarzy oraz snowboardzistów specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych”.
Z programu tego finansowane są również nagrody dla najlepszych sportowców – co roku na ten cel przeznaczano 120 000 zł.

PolSKI Mistrz – od kiedy
Kiedy stworzono ten niezwykły program? Idea narodziła się w 2019 r., a inicjatorami był Polski Fundusz Rozwoju oraz Polskie Koleje Linowe i Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. W 2020 roku podpisano współpracę z Polskim Związkiem Narciarskim. Rok później do tego grona dołączyła Grupa Lotos, teraz PKN ORLEN. Fundatorom chodziło o to, aby wspierać polskich alpejczyków – od juniorów po seniorów - w drodze na szczyty światowego sportu.
- Obserwowanie sukcesów polskich sportowców jest bardzo budujące i daje nam potwierdzenie tego, jak ważny i potrzebny jest to program. Cieszymy się, że możemy być jego częścią – mówi Paweł Borys, prezes PFR.
- Wspieramy i będziemy wspierać polskich alpejczyków na trasie do mistrzostwa – zgodnie zapewnili w Zakopanem Adam Małysz, Paweł Borys i Daniel Pitrus, szefowie Polskiego Związku Narciarskiego, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Polskich Kolei Linowych. Tylko w ten bowiem sposób - inwestując w młodych alpejczyków - mamy szansę na odniesienie sukcesów w przyszłości. A utalentowanej młodzieży nam przecież nie brakuje!

