Niezwykłe odkrycia polskiego matematyka
Dawid Kielak to wybitny polski matematyk, profesor matematyki w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także wykładowca w Hertford College. Jego zainteresowania badawcze obejmują geometryczną teorię grup oraz teorię pierścieni grupowych.
Sformułował twierdzenie matematyczne pozwalające na rozpoznanie przestrzeni, które po drobnych modyfikacjach zachowują się jak czasoprzestrzeń w teorii względności Einsteina. Jako pierwszy Polak w historii otrzymał jedną z najważniejszych nagród matematycznych w Wielkiej Brytanii, czyli WhiteHead Prize. Ta nagroda jest co roku przyznawana przez Londyńskie Stowarzyszenie Matematyków.
W 2023 roku został współlaureatem nagrody Frontiers of Science Award wraz z Markiem Kalubą (Karlsruhe Institute of Technology) i Piotrem W. Nowakiem (Polska Akademia Nauk) za badania z zakresu topologii algebraicznej i geometrycznej. Nagroda została wręczona podczas inauguracyjnego Międzynarodowego Kongresu Nauk Podstawowych (ICBS) w Pekinie.
– Nasz artykuł został uznany za najlepszy artykuł w topologii algebraicznej w ciągu ostatnich pięciu lat. (...) To się przez chwilę pojawiło w polskich mediach jako symetrie wszystkich symetrii – powiedział prof. Kielak.
W wywiadzie Macieja Kaweckiego, opublikowanym na kanale This Is It, profesor opowiedział o swoich działaniach.
Tematyka, którą zajmuje się prof. Kielak, jest bardzo trudna do zrozumienia dla laików. W wywiadzie profesor opowiada o nim z zaangażowaniem i prawdziwą pasją. Tematy, które poruszono w udostępnionym powyżej materiale to m.in.: włókna czasu, czarne dziury, matematyka a działanie wszechświata, wyższe wymiary oraz wybitne osiągnięcia naukowe polskiego matematyka.
