Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie uzdrowiska trują, ale nie Ciechocinek

Marek Weckwerth
Tężnie w Ciechocinku
Tężnie w Ciechocinku archiwum
Dobrze wygląda to tylko w teorii, bo w praktyce i wbrew nazwie, uzdrowiska zatruwają środowisko. Jednak nie Ciechocinek - uważa NIK.

Odprowadzane do środowiska po zabiegach leczniczych ścieki są zwykle traktowane jak komunalne lub bytowe. Najwyższa Izba Kontroli uważa jednak, że to błąd, bo siarczany i chlorki pochodzące z zakładów leczniczych to ścieki przemysłowe, które nieodpowiednio odprowadzane niszczą kanalizację i degradują środowisko. \

To szkodzi
Specjaliści przekonują, że ścieki pokąpielowe mogą zawierać szkodliwe dla środowiska związki i substancje chemiczne, zwłaszcza siarki i chloru. Takie ścieki trzeba badać i w zależności od stopnia ich szkodliwości odpowiednio oczyszczać, po czym można je wpuścić do kanalizacji komunalnej.
NIK wskazuje, że są uzdrowiska, które tego nie robią, uznając ścieki bez żadnych ekspertyz za komunalne. Tylko niektóre gminy starały się zmniejszyć uciążliwość dla środowiska. A to ważne, bo w Polsce funkcjonuje 45 uzdrowisk i każdego roku z ich usług korzysta coraz więcej osób. Ostatnie dane - z roku 2012 - mówiły o ponad 670 tysiącach kuracjuszy.

Kontrolę przeprowadzono w sześciu gminach uzdrowiskowych: Ciechocinek, Busko- Zdrój, Solec-Zdrój, Krynica- Zdrój, Solina, Jelenia Góra. Tylko w Ciechocinku i Solcu zbudowano odrębne sieci kanalizacyjne, doprowadzające ścieki pokąpielowe do oczyszczalni, w których podczyszczano je do parametrów pozwalających na wprowadzenie do środowiska naturalnego. Opisano sposób ich odprowadzania i oczyszczania.
Jedynie gminy Ciechocinek i Solec-Zdrój we wnioskach o uzyskanie pozwoleń wskazały, że będą odprowadzać do środowiska ścieki pozabiegowe z sanatoriów. To oznaczało nałożenie obowiązku kontroli oczyszczonych ścieków minimum raz na dwa miesiące pod kątem zawartości m.in. chlorków i siarczanów.

Zgodnie z regułami
W Ciechocinku jest dwutorowy system kanalizacji: oprócz sanitarnej przeznaczonej dla typowych ścieków komunalnych, działa kanalizacja odprowadzająca solankę z 15 sanatoriów do oczyszczalni. Tam wybudowano specjalny reaktor do jej oczyszczania. Oczyszczone ścieki odprowadzane są bezpośrednio do Wisły.

- To, że u nas jest dobrze, to efekt wieloletniej wizji rozwoju uzdrowiska, w tym problemu odprowadzania ścieków pokąpielowych - stwierdza Mariusz Krupa, członek zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ciechocinek. - W naszej strukturze funkcjonuje przedsiębiorstwo górnicze eksploatujące kilkanaście odwiertów solanki dostarczanej rurociągami do obiektów uzdrowiskowych. Po jej zużyciu trzeba ją odprowadzić w sposób zgodny ze sztuką, z przepisami ochrony środowiska.
Tym jednak, czyli systemem odprowadzania ścieków, zawiaduje samorządowa spółka - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ciechocinku.

To i owo do poprawki
Nie wszystko jednak działa tak, jak należy.
NIK wytknęła Ciechocin-kowi, że plany rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych nie zawierały wymaganego przepisami o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę zakresu usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Plany nie zawierały też sposobu finansowania inwestycji.
Stwierdzono również "nieprawidłowości dotyczące wykonywania niektórych obowiązków określonych w pozwoleniach wodno-prawnych".

Inni nie planowali
Pozostałe kontrolowane gminy błędnie kwalifikowały ścieki pokąpielowe do bytowych i wysyłały je do kanalizacji i oczyszczalni komunalnych. W tych gminach nie planowano żadnych rozwiązań poprawiających sytuację - ani budowy, rozbudowy, ani modernizacji.
Efekt jest taki (co potwierdziły analizy przeprowadzone w Busku-Zdroju), że ścieki niszczą kanalizację. W takiej sytuacji przedsiębiorstwa kanalizacyjne tracą podwójnie. Narażają się na uszkodzenia studzienek i rur, a do tego pobierają mniejsze opłaty za odprowadzanie i oczyszczanie ścieków klasyfikowanych jako komunalne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska