Takie pytanie postawił jeden z użytkowników portalu Wykop. Sprawa zaintrygowała internautów, pojawiło się mnóstwo hipotez.
Trudna historia Kujaw "białych"
W przypadku Kujawsko- Pomorskiego wątek dotyczy przede wszystkim terenu tzw białych Kujaw. O jakie tereny chodzi? Wraz z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku Kujawy znalazły się w składzie dwóch województw: zachodnia część, zwana Kujawami „czarnymi” trafiła do województwa poznańskiego, wschodnia zaś (Kujawy „białe”) - do warszawskiego. Z kolei po II wojnie Kujawy weszły w skład województwa bydgoskiego, a po reformie administracyjnej w 1976 roku rozparcelowane zostały przez województwa bydgoskie, toruńskie i włocławskie. Dziś Kujawy wchodzą w skład województwa kujawsko-pomorskiego, ale w przypadku Kujaw „białych” nadal pozostały silne więzi z Łodzią i Mazowszem.
Skąd wzięła się nazwa? Kujawy „czarne” szczycą się jednymi z najżyźniejszych gleb w Polsce, tzw. czarnymi ziemiami i należą do najważniejszych obszarów rolniczych Polski. Kujawy „białe” to obszar występowania gleby bielicowych i rdzawych – pochodnych piasków wydmowych i glacjofluwialnych. Ich przydatność rolnicza jest marna, więc i dochód z nich jest nieporównywanie niższy.
Położone na styku Mazowsza i Łódzkiego Białe Kujawy to obszary o relatywnie niskiej religijności. Dlaczego tak się stało? Odpowiedzi można szukać w różnych aspektach życia.
Zadziałała urbanizacja?
Jednym z czynników wpływających na poziom religijności w tych obszarach może być stopień urbanizacji. Kujawy, Mazowsze i Łódzkie to regiony, które charakteryzują się rozwiniętym przemysłem , a dwie wielkie aglomeracje i kilka mniejszych narzucają styl życia. W miastach, gdzie tempo życia jest szybsze, a wpływ nauki i kultury świeckiej silniejszy, narasta sceptycyzm wobec tradycyjnych wartości religijnych.
Może to zróżnicowanie etniczne wypychało religię?
Część obszarów Kujaw, Mazowsza i Łódzkiego była w przeszłości bardziej zróżnicowana etnicznie i religijnie ze względu na migracje i wpływy kulturowe. Na Kujawach ważną rolę ogrywali Żydzi, ale również Niemcy. Tradycje religijne w tych społecznościach były słabiej zakorzenione w tych regionach w porównaniu do bardziej homogenicznych obszarów Polski.
Spadek komunizmu - ateizm
Okres komunizmu w Polsce wiązał się z polityką ateizacji i komunistycznej władzy. Na nowo industrializowanych terenach, których centrum był - określany już przed wojna jako „czerwony” - Włocławek, procesy te postępowały skuteczniej niż gdzie indziej.
Zapewne jednak relatywnie niska religijność w obszarach Kujaw, Mazowsza i Łódzkiego jest efektem wielu czynników. A co na ten temat sądzą internauci?
Zobaczcie w GALERII Hipotezy są bardzo ciekawe.
