MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle było utonięć w Polsce od kwietnia 2024 roku. Włocławski WOPR apeluje o ostrożność podczas kąpieli

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Ratownicy WOPR we Włocławku przypominają mieszkańcom i turystom o podstawowych zasadach ostrożności i rozwagi podczas wypoczynku nad wodą. Ostrzegając, przypominają także statystyki z 2023 roku. W Polsce utonęło wtedy aż 450 osób, najwięcej na niestrzeżonych, ale niezabronionych miejscach. Natomiast od początku kwietnia 2024 roku w Polsce utonęło już ponad 130 osób.

Spis treści

Statystyki utonięć w Polsce w 2023 roku

Włocławski WOPR w mediach społecznościowych zaapelował o ostrożność do osób wypoczywających nad wodą i podał ubiegłoroczne statystyki. W 2023 roku w Polsce odnotowano 490 wypadków tonięć. Jak przekazują włocławscy ratownicy, w wyniku tych wypadków utonęło 450 osób, w tym 50 kobiet.

W 2023 roku w naszym kraju nie odnotowano utonięć dzieci do lat 7. Śmierć na skutek utonięcia poniosły natomiast starsze dzieci i młodzież oraz dorośli. Największą grupę stanowią osoby powyżej 50 lat. Statystyki utonięć w podziale na wiek ofiar:

 • do 7 lat – 0,

 • 8 - 14 lat – 9,

 • 15 - 18 lat – 7,

 • 19 - 30 lat – 66,

 • 31 - 50 lat – 140,

 • powyżej 50 lat – 224.

„Należy nadmienić, ze nie w każdy przypadku rejestracji utonięcia, zaznaczono przedział wiekowy osoby” – informuje WOPR we Włocławku.

Takie były najczęstsze okoliczności utonięć w 2023 roku

Włocławski WOPR podał także najczęstsze okoliczności tragedii nad wodą oraz dane dotyczące utonięć ze względu na rodzaj zbiornika wodnego. Najwięcej śmiertelnych wypadków dotyczyło rzek, najmniej morza. Liczba osób, które utonęły w 2023 roku z podziałek na rodzaj zbiornika wodnego:

 • rzeka – 121,

 • jezioro – 111,

 • staw – 67,

 • zalew – 36,

 • morze – 18.

Warto przypomnieć, że wrogiem kąpieli jest alkohol. W 2023 roku aż 82 osoby spożywały alkohol przed utonięciem. Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia w 2023 roku:

 • kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 54 osób,

 • kąpiel w miejscu zabronionym – 33 osoby,

 • nieostrożność w czasie przebywania nad wodą – 28 osób,

 • nieostrożność w czasie łowienia ryb – 21 osób.

Statystyki utonięć od kwietnia 2024 roku

W 2024 roku - od 1 kwietnia - w Polsce utonęły już 134 osoby:

dorośli - 112,

dzieci - 16,

wiek nieznany - 6.

W województwie kujawsko-pomorskim w tym czasie utonęło 8 osób.

Wśród ofiar jest 117 mężczyzn i 15 kobiet. W przypadku dwóch osób, płeć nie jest znana.

Najwięcej osób utonęło w zbiornikach (zagłębienie wypełnione wodą stojącą, może być naturalne lub sztuczne) - 84. W rzekach - 39 osób, w morzu - 5, a w innych miejscach - 6.

Ratownicy WOPR z Włocławka ostrzegają i apelują o ostrożność

Latem, w ciepłe dni, często szukamy ochłody nad wodą. Chętnie korzystamy z kąpieli w jeziorach czy rzekach lub innych zbiornikach. Włocławscy ratownicy zaznaczają, że „Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem, dlatego tak ważne są zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą”.

Ratownicy Włocławskiego WOPR przypominają również o konieczności zachowywania podstawowych zasad ostrożności i rozwagi:

 • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

 • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

 • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

 • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć - może zdarzyć się, ze natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem

 • Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

 • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

 • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne" - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

 • Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

 • Brawura i ryzyko przyczyną wypadków - odpoczywając nad wodą pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

Ratownicy WOPR apelują, by korzystając z rowerów wodnych, czy kajaków, zakładać kapoki.
Ratownicy WOPR apelują, by korzystając z rowerów wodnych, czy kajaków, zakładać kapoki. Katarzyna Renata Brzostowska

Ratownicy WOPR zaznaczają też, by szczególną opieką otaczać nad wodą dzieci. Apelują, żeby pamiętać o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody.

„Stale obserwujemy osoby małoletnie tak aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość. Gdy potrzebna pomoc - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby” – dodają ratownicy WOPR z Włocławka.

Tragiczny wypadek nad jeziorem Czarnym w lipcu 2024 roku

Przypomnijmy, że w sobotę 6 lipca 2024 roku, w godzinach wieczornych, doszło do tragedii nad jeziorem Czarnym we Włocławku. Z wody wyciągnięto nieprzytomnego mężczyznę. Niestety, życia 33-latka nie udało się uratować.

„Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy osoby reanimujące wyciągniętego mężczyznę z wody. W tym samym czasie dotarł Zespół Ratownictwa Medycznego, który przejął reanimację oraz patrol policji KMP we Włocławku. Mimo bohaterskiej postawy Pani Oliwii, Anny i Pana Adriana ( którzy przybiegli z drugiej strony jeziora słysząc wołanie o pomoc ) 33 - letniego mężczyzny nie udało się uratować” – zaznacza WOPR Włocławek.

Trwa głosowanie...

Jaka jest najlepsza plaża w Kujawsko-Pomorskiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska