Lepsza ochrona przed kryzysem, poprawa stanowienia prawa, powołanie Ministerstwa Przedsiębiorczości, parytety i stały monitoring równościowy to główne postulaty zaproponowane przez Gabinet Cieni Kongresu Kobiet: Danutę Huebner, Henrykę Bochniarz, Małgorzatę Fuszarę i Dorotę Warakomską.
Rozpoczynając konferencję prasową, Danuta Huebner, Premier Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet nawiązała do wystąpienia Prezydenta Bronisława Komorowskiego – jakość państwa nie będzie pełna, jeśli pomijane będą interesy połowy społeczeństwa jaką stanowią kobiety: – Występujemy w interesie nie tylko jednej grupy, ale tych wszystkich, którzy chcą poprawy jakości państwa. Oczekujemy, że nowy rząd będzie zmierzał do
minimalizacji wykluczenia społecznego. Najbardziej dotkliwe przejawy kryzysu mogą w przyszłości nie omijać Polski i należy być na to przygotowanym.
OCHRONA PRZED KRYZYSEM
Od początku swojego powstania w marcu br. Gabinet Cieni Kongresu Kobiet nie przestaje wspierać rządu w dążeniu do budowy systemu lepszej ochrony przed skutkami kryzysu: Gabinet Cieni jest teraz jeszcze silniej przekonany, że przyszłość Polski jest w samym sercu Europy, Polski nie stać na introwersję, nie ma problemów w Europie i na świecie, które by jej nie dotyczyły. Koniec prezydencji nie może oznaczać spadku aktywności Polski w Europie, ponieważ ma ona wszelkie warunki ku temu, by stworzyć awangardę jedności europejskiej – dodała prof. Huebner.
STANOWIENIE PRAWA, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wicepremier Gabinetu Cieni, Minister Rozwoju, Przedsiębiorczości i Innowacyjności, Henryka Bochniarz przedstawiła kluczowe rekomendacje dotyczące przyszłych działań rządu. Jednym z priorytetów jest poprawa systemu stanowienia prawa, który wymaga radykalnych zmian. - Oczekujemy, że system będzie transparentny – ścieżka legislacyjna będzie przejrzysta także pod względem autorstwa. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy powoływać kolejne komisje przyjaznego państwa i ustawy deregulacyjne – podkreśliła Henryka Bochniarz.
Gwarancja transparentności jest kluczowa dla stabilnego działania systemu stanowienia prawa. Niezbędne jest także przeprowadzenie konsultacji społecznych, polepszenie komunikacji na linii rząd – parlament, wprowadzenie metryki ścieżki zmian dla poszczególnych projektów. Zdaniem Henryki Bochniarz z Ministerstwa Gospodarki warto wydzielić Ministerstwo Przedsiębiorczości, które koncentrowałoby się na działalności małych i średnich przedsiębiorstw, które są podstawą działalności gospodarczej kraju, a są stale pomijane.
PARYTETY I SUWAK
Prof. Małgorzata Fuszara, Minister ds. Równości i Przeciwdziałania Dyskryminacji podjęła problem kwestii równościowych. Gabinet Cieni nadal postuluje powrót do idei parytetu i zasady przemienności na listach wyborczych. – Chcemy obalić mit, że kwoty nic nie dały. 24% kobiet w Parlamencie jako rekord Polski to powód do dumy, osiągnięty tylko dzięki ustawie kwotowej poważnie traktowanej, co widać wyraźnie w różnicy pomiędzy partiami. – podkreśliła prof. Fuszara.
Przeczytaj: Prof. Małgorzata Fuszara: Spróbujmy parytetów!
Zasada równości powinna być zachowana również w Radzie Ministrów, tj. połowa kobiet na stanowiskach ministerialnych lub minimum 35% - kobiety nie mogą być niedoreprezentowane w rządzie i składzie kierownictwa poszczególnych resortów.
Kongres liczy na zachowanie parytetu również w parlamencie: - Nie możemy udawać, że to jest równość, jeśli kobiety na stanowiskach kierowniczych w parlamencie nie są reprezentowane, albo są w mniejszości. Mamy rządzić wszyscy w celu zachowania różnorodności – dodała prof. Fuszara. Dlatego Gabinet Cieni rekomenduje powołanie na wszystkie stanowiska 50% kobiet, a w wariancie minimalnym przynajmniej 35 %.
RÓŻNORODNOŚĆ MA ZNACZENIE!
Gabinet Cieni Kongresu Kobiet uważa także, że konieczna jest dyskusja o różnorodności, dlatego wspiera projekt Diveristy Index, w ramach którego odbędą się w 4 miastach Polski seminaria dla przedsiębiorców dot. różnorodności w zarządzaniu firmami, a także ogólnopolskie forum dla przedsiębiorców.
źródło: informacja prasowa (oprac. hej)
