Miasto Olita na Litwie i miasto Ełk w Polsce mają więcej wspólnego niż samo położenie blisko granicy dzielącej oba kraje. Muszą się także mierzyć z podobnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi, takimi jak wzrost bezrobocia, ubóstwo, wysoka przestępczość, bezdomność i problem narkomanii – szczególnie wśród młodszych pokoleń.
Władze obu miast zdecydowały się uruchomić projekt „Teraz czas na zmiany” – inicjatywę ukierunkowaną na udzielanie wsparcia osobom najbardziej zagrożonym wykluczeniem w regionie transgranicznym.
Streetworking to był tylko początek
Jednym z kluczowych działań projektu była inicjatywa streetworkingu, czyli wspólny program socjalny, w którego realizację zaangażowały się między innymi organizacje pozarządowe, komisariaty policji, organizacje edukacyjne, biura kuratorów i ośrodki pomocy społecznej.
Ich celem było dotarcie do dzieci zagrożonych wykluczeniem i ich rodzin, a także innych streetworkerów – pracowników socjalnych działających na ulicach – oraz zapewnienie tym najsłabszym grupom sieci społecznej i wsparcia, jakich potrzebują, by móc zmienić swoje życie na lepsze.
Dzięki organizacji takich wydarzeń jak zajęcia sportowe, malowanie murali czy kręcenie filmów partnerzy mogli współpracować z młodymi osobami, udzielając im wsparcia i pomocy. Młodzi uczestnicy projektu mogli także wziąć udział w tygodniowym obozie przetrwania, na którym rozwijali więzi społeczne i uczyli się podstawowych umiejętności życiowych.
Eksperci z Ełku podzielili się wiedzą
Projekt powstał na bazie doświadczeń miasta Ełk, które wdrożyło taką inicjatywę jako jedno z pierwszych miast w Polsce i podzieliło się swoją wiedzą i najlepszymi praktykami z litewskimi partnerami, organizując między innymi praktyczne szkolenia, podczas których eksperci z Ełku omawiali sposoby radzenia sobie z trudną młodzieżą.
W wyniku działań projektowych wiele młodych osób w obu miastach zapisało się do szkoły lub lokalnej świetlicy lub zaczęło udzielać się w swoich społecznościach jako wolontariusze – każda taka decyzja to dla nich pozytywny krok w stronę poprawy jakości swojego życia. Z kolei miasta odnotowały spadek przestępczości i liczby osób zażywających narkotyki. W projekcie wzięło udział łącznie ponad 100 młodych osób.
Komisja ogłosiła zwycięzców
Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji RegioStars odbyło się całkowicie zdalnie. Sześcioro komisarzy wcieliło się w rolę gospodarzy, prowadząc uroczystość na odległość: komisarz ds. spójności i reform, Elisa Ferreira; wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości, Věra Jourová; komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, Mariya Gabriel; komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych, Nicolas Schmit; komisarz do spraw gospodarki, Paolo Gentiloni; oraz komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijus Sinkevičius.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiła się największa liczba uczestników w historii (206), na kandydatów oddano także rekordowe 33 tysiące głosów.
- Beneficjenci projektów są gwiazdami unijnej polityki spójności, ponieważ to oni sprawiają, że nasza misja staje się rzeczywistością i sprawiają, że Unia Europejska jest bardziej sprawiedliwa, dążąc do ujednolicenia poziomu życia i poprawiając dobrostan obywateli – mówiła Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.
- Nagrodę za „Transformację przemysłową na rzecz inteligentnej Europy” przyznano projektowi ESA BIC z Portugalii, który jako pierwszy w Europie promuje technologie kosmiczne w innowacyjnych rozwiązaniach na rynkach innych niż kosmiczne i wygenerował dotąd 11,5 mln euro w ramach inwestycji oraz stworzył 100 miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów w 30 startupach.
- W kategorii „Gospodarka o obiegu zamkniętym dla ekologicznej Europy” zwyciężył projekt „TAKE THE COOL FOOD CHALLENGE” za swój wkład w zmniejszanie emisji dwutlenku węgla poprzez zachęcanie ludzi do stosowania zdrowej diety.
- Nagrodę w kategorii „Umiejętności i edukacja na rzecz cyfrowej Europy” przyznano projektowi, który pomógł 10% chorwackich szkół oraz około 50 tys. nauczycieli i 500 tys. uczniów w przejściu na nowy poziom kształcenia.
- Nagrodę za zaangażowanie obywateli na rzecz europejskich miast opartych na zasadzie spójności, otrzymał projekt „SHICC - Sustainable Housing for Inclusive and Cohesive Cities” wspierający organizacje demokratyczne, które budują domy dostępne cenowo dla osób o niskich i średnich dochodach, a następnie zarządzają tymi budynkami.
- W kategorii, która pojawiła się wyjątkowo w 2020 r. – „Wzmocnienie pozycji młodzieży na rzecz współpracy ponad granicami – 30 lat INTERREG” nagrodę przyznano projektowi „ENERGY@SCHOOL” za opracowanie programu szkolenia uczniów, tak by stali się odpowiedzialni za monitorowanie zużycia energii w swoich szkołach.
Nagroda RegioStars przyznawana jest od 2008 roku
RegioStars to europejskie nagrody dla projektów finansowanych przez UE, które wykazują doskonałość i nowe podejścia w dziedzinie rozwoju regionalnego. Komisja Europejska rozpoczęła przyznawanie tych nagród w 2008 r. Z myślą o inspirowaniu innych regionów i kierowników projektów w całej Europie, projekty startujące w konkursie znajdują się w centrum działań komunikacyjnych na szczeblu europejskim. Co roku wręczane są nagrody w pięciu kategoriach oraz nagroda publiczności.

Odwołany ze stanowiska w trakcie kadencji
Artykuł Piotra Ossowskiego z Tygodnika Ostrołęckiego.

Półżywą matkę cudem sprowadziły z Włoch
Artykuł Beaty Terczyńskiej z Gazety Codziennej Nowiny.

Mosty budowane za grube miliony złotych z gwarancją jak na toster
Artykuł Sławomira Bobbe z Expressu Bydgoskiego.

Konflikt w Porozumieniu. Wszystkie polityczne zakręty Adama Bielana
Artykuł Doroty Kowalskiej z Polska Times.
