Nieczęsto można spotkać ofertę sprzedaży pałacu. A taka wyjątkowa nieruchomość, położona na półwyspie, jest w ogłoszeniach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który gospodaruje nieruchomościami przekazanymi do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (czyli m.in. po dawnych PGR-ach).
Półwysep z zabytkowym pałacem na Mazurach
Nieruchomość wystawiona na sprzedaż przez KOWR znajduje się na działce, która jest półwyspem na jeziorze Jeziorak. W skład oferty wchodzą także działki na wyspie łąkowej, z linią brzegową jeziora. Cała nieruchomość obejmuje 84,6 hektarów. W tym 68,5 ha jest użytków rolnych, większość, bo aż 54 ha to grunty orne.
Budynki i budowle wchodzące w skład nieruchomości oferowanej na sprzedaż przez KOWR: pałac, warsztat, obora, zlewnia mleka, magazyn zbożowy, magazyn nawozów, remiza, magazyn paliw, hydrofornia, stacja uzdatniania wody, zewnętrzne sieci wodociągowe, rozprowadzenie wody, ujęcie wody, sieć energetyczna, studnia wiercona, drogi i place.
Nieruchomość w osadzie Gubławki, blisko jeziora Jeziorak, 20 km od miasta i siedziby gminy Zalewa. Pałac i park oraz budynki gospodarcze po dawnej bazie PGR. Półwysep pomiędzy wsiami Wieprz i Gubławki, działka nie przylega bezpośrednio do brzegów jeziora, oddziela ją działka w zarządzie Lasów Państwowych. Cena wywoławcza to ponad 11 mln zł.
Ciekawe nieruchomości w państwowym zasobie
- Poza daną nieruchomością mamy w zasobie jeszcze wiele innych ciekawych gruntów - wskazuje Mariusz Rytel, rzecznik prasowy KOWR. - Do zasobu KOWT OT Olsztyn należy zespół pałacowo-parkowy Nerwiki, gdzie znajduje się zabytkowy pałac z 1864 roku wpisany do rejestru zabytków otoczony parkiem, na terenie którego występuje kilka pomników przyrody - dębów w wieku około 200 lat. W skład zasobu Oddziału Terenowego w Olsztynie wchodzą również nieruchomości inwestycyjne położone bezpośrednio przy głównych drogach krajowych - wymienia rzecznik. Ta nieruchomość jest w trakcie wyceny.
- Jako, że Olsztyn nazywany jest Krainą Jezior do zasobu Oddziału należy wiele działek położonych w bliskiej odległości od jezior, bądź bezpośrednio posiadających linię brzegową. Są to tereny zarówno przeznaczone na cele turystyki i rekreacji, jak i pod zabudowę mieszkaniową - dodaje Mariusz Rytel.
Jeśli zajrzymy do ofert na stronie KOWR, znajdziemy tam pałac z parkiem w województwie dolnośląskim czy budynki podworskie z województwie lubuskim. Są także ogłoszenia o sprzedaży gruntów.
Skąd wyjątkowe budynki w Zasobie Skarbu Państwa
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest państwową osobą prawną, której Skarb Państwa powierzył wykonywanie prawa własności w odniesieniu do nieruchomości przekazanych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa kontynuuje działalność Agencji Nieruchomości Rolnych następczyni Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w zakresie gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Agencja przejęła do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa około 4 745 tys. ha, z których 80% pochodziło z 1 666 zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (ppgr) o przeciętnej powierzchni 2 260 ha.
