Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie do remontu [historia odbudowy, zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie wymaga pilnej renowacji
Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie wymaga pilnej renowacji fot. Marcin Misiak
Po 7 latach od odsłonięcia repliki Pomnika Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie postument wymaga renowacji. Niszczeje przez niesprzyjające warunki atmosferyczne, ale też… wandali. Monument ma dla mieszkańców ważny symboliczny wymiar.

Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla został wniesiony nieopodal cmentarza parafialnego przy rondzie ks. Emanuela Grudzińskiego w 2014 roku. Jego stan pogorszył się po tegorocznej zimie. W wielu miejscach widać ubytki, odpryski powierzchniowe, ale niektórych elementów, jak na przykład fragmentu korony Chrystusa Króla, brakuje. Została zwyczajnie ułamana przez wandala. Pomnikowi nie grozi zawalenie, ale władze Sępólna zdecydowały, że wymaga naprawy i konserwacji.

- Jesteśmy umówieni z panem z pracowni z Piekar Śląskich, który wykonywał ten pomnik, że przyjedzie do nas w lipcu, dokona inwentaryzacji i oszacuje koszty renowacji. Stwierdził, że po wysłanych przez nas do niego zdjęciach, nie będzie tego szacował. Umówimy się termin naprawy, konserwację i koszty. Jeżeli będzie to kwota przekraczająca nasze możliwości w tym roku budżetowym, to zaplanujemy to na przyszły. Choć nie sądzę, by była taka potrzeba – mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna.

Pomnik Chrystusa Króla w Sępólnie. Historia odbudowy

Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla ma dla mieszkańców Sępólna wymiar symboliczności. Pierwotnie postument odsłonięto 28 sierpnia 1938 roku jako wyraz wdzięczności za odzyskaną niepodległość (w 20 rocznicę tego wydarzenia) oraz jako symbol przywiązania do Krajny. Inicjatorem budowy był ksiądz Emanuel Grudziński, proboszcz sępoleńskiej parafii, którego imię nosi obecnie rondo u zbiegu ulic Kościuszki i Chojnickiej. Monument został zaprojektowany przez toruńskich rzeźbiarzy, Ignacego Zelka i Wojciecha Durka, a jego budowę sfinansowali mieszkańcy powiatu sępoleńskiego. Wówczas pomnik poświęcił biskup Stanisław Okoniewski.

Budowla przetrwała tylko rok, ponieważ między końcem września a października 1939 roku zburzyli ją hitlerowscy okupanci.
W 2012 roku zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika, na którego czele stanął radny Janusz Tomas. Rok później rozpoczęło się wylewanie fundamentów. Rzeźby wykonał Zakład Sztuki Kościelnej w Piekarach Śląskich. Nadzór nad pracami sprawował rzeźbiarz Adam Ziętek. W 2014 roku replika pomnika stanęła w tym samym miejscu, w którym stała pierwotnie. Pomnik poświęcił ordynariusz Diecezji Bydgoskiej Jan Tyrawa.

Monument kosztował 231 tysięcy złotych. Jego odbudowa była możliwa dzięki sprzedaży cegiełek (prawie 26 tys. zł), indywidualnym wpłatom (51,5 tys.), darowiznom w postaci materiałów i usług (118 tys. zł). Komitet otrzymał też dotację w wysokości 50 tys. Z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i 2 tys. zł od Starostwa Powiatowego w Sępólnie.

Pomnik Chrystusa Króla w Sępólnie. Symbolika postaci

Pomnik przedstawia 13 symetrycznych postaci. Stoją one na tle ściany symbolizującej rozwijający się zwój pergaminu. Centralną postacią jest Chrystus Król. Uosabia przywiązanie do wiary katolickiej i wyraz wdzięczności za przetrwanie narodu w najcięższych momentach. Orzeł Biały i Gryf Pomorski to symbole przynależności ziemi krajeńskiej do Polski i Pomorza. Wśród postaci lewego, zachodniego skrzydła znaleźli się: klęczący husarz, król Kazimierz Wielki, harcerz, powstaniec wielkopolski, pacholę i żołnierz z 1920 roku - symbolizują oni czasy historyczne, stając się wyrazem troski i waleczności o sprawy narodowe na przestrzeni wieków. Prawe, wschodnie skrzydło to postacie chłopa, robotnika, rybaka, uczonego, młodzieńca i matki z dzieckiem. To symbol czasów współczesnych, zjednoczenia na rzecz odzyskania państwowości przedstawicieli różnych stanów i zawodów. Na pomniku znalazły się również herby trzech miast powiatu sępoleńskiego: Sępólna Krajeńskiego, Kamienia Krajeńskiego i Więcborka.

Zobacz zdjęcia niszczejącego Pomnika ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska