Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc na modernizację i restrukturyzację gospodarstw. To już ostatnie dni na złożenie wniosków

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Ostatnio - z powodu koronawirusa - rolnicy mają mniej okazji do oglądania maszyn na wystawach
Ostatnio - z powodu koronawirusa - rolnicy mają mniej okazji do oglądania maszyn na wystawach Lucyna Talaśka-Klich
30 czerwca 2020 upływa termin składania wniosków o wsparcie na „Modernizację gospodarstw rolnych (obszar D)” oraz „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Rolnicy chętnie z niego skorzystają, ale nie każdy zainteresowany spełnia wymogi.

- Chętnych do złożenia wniosków o pomoc na modernizację gospodarstw zapewne będzie wielu, ale sporo zależy od sytuacji w rolnictwie - mówi Mariusz Ziemniak, gospodarz z miejscowości Strzelce (pow. mogileński), który wniosek o taką pomoc złożył w poprzednim naborze. Chce kupić (z dopłatą) siewnik, agregat do uprawy bezorkowej, bronę talerzową. - Na szczęście po ostatnich opadach deszczu na wieś wrócił optymizm.

Popularne działania

Zdaniem Jolanty Sobeckiej, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR zarówno „Modernizacja gospodarstw rolnych (obszar D)” jak i „Restrukturyzacja małych gospodarstw” to bardzo popularne działania i dlatego termin naboru wniosków został przedłużony o miesiąc (do 30 czerwca).

Wsparcie, jakie można otrzymać na restrukturyzację małego gospodarstwa, wynosi 60 tys. zł. To bezzwrotna premia.
Z kolei w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych (obszar D)” pomoc jest przyznawana w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych (50 lub 60 proc. - szczegóły na www.arimr.gov.pl) poniesionych na realizację inwestycji.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 500 tys. zł, przy czym dla inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową czy modernizacją budynków inwentarskich lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, rolnik może otrzymać do 200 tys. zł.

Dyr. Sobecka przypomina, że jednym z kryteriów przyznania pomocy w obu działaniach jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego określana na podstawie całej produkcji, zarówno roślinnej jak i zwierzęcej, prowadzonej w gospodarstwie w roku składania wniosku: - Stąd też bardzo ważna jest zgodność danych podawanych w biznesplanach załączanych do wniosków z danymi zawartymi w składanych przez rolników wnioskach o płatności bezpośrednie oraz dokumentach zgłoszeniowych do systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Pomoc na „Restrukturyzację...” jest przyznawana, jeśli wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest mniejsza niż 13 tys. euro, a w przypadku „Modernizacji …” musi się ona zawierać w przedziale od 13 do 200 tys. euro.

Nie każdy spełnił wymogi

Marcin Skalski z Zielonki (pow. sępoleński) chciałby skorzystać ze wsparcia na modernizację (obszar D), ale nie może. - Nie spełniam m.in. wymogu dotyczącego wielkości ekonomicznej naszego gospodarstwa.

Przekracza ona 200 tys. euro. - Nie mamy dużego gospodarstwa, a przez to, że prowadzimy produkcję zwierzęcą, ta wielkość jest wyższa niż w rzeczywistości. Jednak nie mamy zysku zarówno z produkcji roślinnej jak i zwierzęcej, jeśli to co urośnie na naszym polu przeznaczamy na paszę – dodaje pan Marcin. - Sposób obliczania wielkości ekonomicznej oraz jej maksymalna kwota powinny zostać zmienione, by gospodarstwa takie jak nasze mogły się dalej rozwijać.

- Teraz, gdy nabór się kończy, nie możemy zmienić zasad - mówi Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa nadzorujący m.in. pracę ARiMR. - Jeżeli w przyszłości będzie wiele głosów rolników, by to zmienić, to zobaczymy. Potrzebna jest decyzja Komitetu Monitorującego.

Dyr. Sobecka dodaje, że ubiegający się o wsparcie w ramach modernizacji powinni wiedzieć, że nie ma możliwości zakupu maszyn tego samego rodzaju, jak nabyte wcześniej w ramach PROW 2007-2013: - Zatem rolnik, który kupił np. ciągnik rolniczy, opryskiwacz, pług w związku z podjęciem albo rozwojem działalności pozarolniczej albo w celu wyposażenia gospodarstwa, nie może ponownie wnioskować o takie same maszyny w trwającym naborze. Dodatkowo należy pamiętać, że parametry maszyn i urządzeń wskazanych we wniosku muszą być dostosowane do potrzeb gospodarstwa prowadzonego przez wnioskodawcę.

W ramach kończących się naborów wniosków w Kujawsko-Pomorskim OR ARiMR przyjęto do 26 bm. 375 wniosków z „Modernizacji ... (obszar D)” oraz 136 wniosków z „Restrukturyzacji...”.

- Spodziewamy się jednak wpływu kolejnych wniosków składanych drogą pocztową – dodała dyr. Sobecka.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska