https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc po przymrozkach i gradobiciu. Do 22 października rolnicy którzy ponieśli straty w sadach i na plantacjach mogą starać się o wsparcie

Lucyna Talaśka-Klich
Efekt przymrozków i gradobić widać na niektórych jabłkach. A owoce ze skazą są gorzej wyceniane
Efekt przymrozków i gradobić widać na niektórych jabłkach. A owoce ze skazą są gorzej wyceniane Lucyna Talaśka-Klich
Do 22 października br. potrwa nabór dotyczący wsparcia dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez przymrozki wiosenne lub grad w sadach i na plantacjach owoców.

Spis treści

- Złożymy wniosek, ponieważ ponieśliśmy spore straty w sadach nie tylko z powodu wiosennych przymrozków, ale i gradobicia, które pod koniec maja zniszczyło zawiązki owoców - mówi Paweł Pączka, prezes Grupy Producentów Owoców Galster w Wierzchucicach (pow. bydgoski).

Pomoc za zniszczenia po przymrozkach i gradobiciu

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że o przyznanie pomocy mogą się ubiegać producenci rolni, którzy ponieśli straty w uprawach: agrestu, aronii, porzeczek, brzoskwiń, czereśni, gruszek, jabłek, moreli, orzechów włoskich, śliwek, wiśni, borówek, jeżyn, malin, truskawek, innych owoców jagodowych i winorośli. Wsparcie obejmuje zniszczenia w wyniku przymrozków wiosennych (od 15 do 30 kwietnia 2024 r.), a także te, które między 1 a 31 maja 2024 r. spowodował grad.

Ze wsparcia mogą skorzystać gospodarze, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2024 r. i zadeklarowali w tym dokumencie prowadzenie uprawy o powierzchni co najmniej 0,1 ha przynajmniej jednej z wymienionych roślin. ARiMR podkreśla, że istotne jest też to, by wysokość szkód w produkcji roślinnej wynosiła powyżej 30 proc. średniej rocznej roślinnej produkcji z lat 2021-2023 albo z trzech lat w okresie 2019-2023, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości tej produkcji.

Od czego zależy wysokość pomocy?

Wysokość pomocy zależy od rodzaju uprawy, powierzchni na której była prowadzona oraz poziomu strat.

W pierwszej grupie upraw znalazły się: agrest, aronia, porzeczka. Przy stracie plonu w wysokości co najmniej 40% i mniej niż 55%, rolnik może liczyć na 1500 zł/ha. Jeśli straty były większe i wyniosły co najmniej 55% i mniej niż 70% wsparcie może wynieść 2000 zł/ha. Z kolei gdy straty plonu stanowią co najmniej 70%, to rolnik może otrzymać 3000 zł/ha.

Druga grupa upraw dotyczy: brzoskwiń, czereśni, gruszy, innych owoców jagodowych, jabłoni, moreli, orzechów włoskich, śliw i wiśni. W tym przypadku wielkość pomocy (przy takim samym uzależnieniu od wielkości strat) wyniesie odpowiednio: 2500 zł/ha, 3500 zł/ha lub 5000 zł/ha.

Zaś w przypadku trzeciej grupy upraw (borówek, jeżyn, malin, truskawek i winorośli), pomoc wyniesie: 3000 zł/ha, 4000 zł/ha lub 6000 zł/ha.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Agencja podkreśla, że kwota rekompensaty zostanie pomniejszona o równowartość 65 proc. odszkodowania wypłaconego na podstawie umowy ubezpieczenia od wystąpienia gradu czy przymrozków wiosennych.

Nabór, który trwa od 1 października do 22 października 2024 r., jest prowadzony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Do wniosku należy dołączyć: kopię protokołu oszacowania szkód oraz kopię umowy ubezpieczenia (jeżeli została zawarta). Szczegóły na: www.gov.pl/web/arimr.

To też może Cię zainteresować

Do 2 października (godz. 12) w woj. kujawsko-pomorskim złożonych zostało tylko 8 wniosków.

Z wiosennymi przymrozkami walczono m.in. na terenie winnicy Bona Terra w Krzyżówkach (koło Włocławka) należącej do Agnieszki Taraszkiewicz. Ogniska płonęły przez kilka nocy, ale walkę wygrano. -Straty były niewielkie, a tegoroczny plon wyjątkowo udany - oceniła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska