Pomoc dla poszkodowanych suszą - dzisiaj (14 września) ruszył nabór. Można dostać 500 lub tysiąc złotych do hektara. W pierwszej kolejności o rządowe wsparcie mają okazję starać się najbardziej poszkodowani przez pogodę.

Chodzi o rolników, w gospodarstwach których straty suszowe wynoszą 70% i więcej.

Tutaj również: Pomoc po suszy 2018 dla rolników ze stratami między 30 a 70%. Ile dopłaci rząd?

Wnioski o pomoc po suszy 2018 - terminy

Ruszył dwutygodniowy nabór wniosków dla gospodarzy, którzy mieli chociaż w jednej z upraw stratę minimum 70%. Potrwa do 28 września 2018. Nabór prowadzą powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Drugi nabór ruszy 26 września 2018. Będzie skierowany do gospodarzy, których straty wynoszą minimum 30% uprawy i poniżej 70%.

Sprawdź też:

Stawka pomocy suszowej 2018

  • straty 70% i więcej w uprawie - tysiąc złotych do hektara, wprzypadku ubezpieczonia przynajmniej połowy upraw (z wyłączeniem łąk i pastwisk). Brak polisy oznacza 500 złotych
  • straty między 30 a 70% w uprawie- 500 złotych do hektara (jeśli rolnicy mieli min. połowę ubezpieczoną, a 250 zł/ha jeśli ubezpieczenia nie było)

Wniosek o pomoc suszową 2018

TUTAJ znajdziesz szczegółowe informacje oraz wnioski o przyznanie pomocy suszowej rolnikom i rybakom.

Kiedy będzie wypłacana pomoc suszowa

Według zapewnień MRiRW, najbardziej poszkodowani otrzymają pieniądze kilka dni po złożeniu wniosku. Co z osobami, które złożyły wnioski wraz z protokołami strat, a których straty oszacowane zostały na poziomie od 30% do 70%? Pomoc ma być wypłacana przez Agencję od 26 września.

- Niestety, bez protokołów rolnicy nie mogą otrzymać należnej im pomocy, ale środki finansowe dla nich są zabezpieczone – powiedział podczas środowej konferencji prasowej Jan Krzysztof Ardanowski. I podkreślił, że wolne tempo przekazywania przez samorządy protokołów jest celowym, przedwyborczym działaniem. - Nieszczęście, jakim jest susza, specjalnie wykorzystuje się w kampanii - stwierdził.

Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press

Susza dotknęła prawie 200 tysięcy gospodarstw na 3,5 powierzchni mln ha - wynika z ostatnich danych. Przypomnijmy, jeśli chodzi o pomoc dla poszkodowanych, początkowo była mowa o prawie 800 mln zł. Potem zapowiedziano, że wsparcie wzrośnie niemal dwukrotnie, do około 1,5 mld złotych.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Ardanowski wskazał, że pomoc suszowa jest najwyższa w historii wolnej Polski (w 2015 roku wyniosła 450 mln zł). - Historyczna wysokość pozwoli na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw rolnych, które poniosły straty w wyniku tegorocznej suszy - podkreślił podczas konferencji.

Minister wskazał, część rolników jest bardziej zainteresowana rozłożeniem spłat zobowiązań finansowych, niż dopłatą do hektara.

- Część rolników zainteresowana jest dużymi, bardzo nisko oprocentowanymi kredytami na odtworzenie produkcji rolnej w swoich gospodarstwach, m.in. na zakup pasz – powiedział minister. Przy tej formy pomocy rolnicy płacą tylko 0,5% należnego oprocentowania, resztę pokrywa natomiast państwo.

Konferencja ministra:

Przypomnijmy, na wsparcie mogą też liczyć rybacy prowadzący chów i hodowlę ryb na terenie objętym powodzią lub suszą. Stawka wynosi 300 złotych do 1 ha gruntów pod zarybionymi stawami.

Sprawdź szczegóły: Susza 2018. Pomoc dla stawów rybnych [termin]

O suszy i krytycznej sytuacji w polskich gospodarstwach Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w Brukseli z Philem Hoganem, unijnym komisarzem ds. rolnictwa.

Komisja Europejska przytaknęła na uruchomienie od 16 października 2018 zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników znad Wisły. W ten sposób, do końca listopada, gospodarze mają otrzymać około 11 miliardów zł.

Wypowiedź z 9.09.2018: