Chodzi o rolników, w gospodarstwach których straty suszowe wynoszą 70% i więcej.
Tutaj również:**Pomoc po suszy 2018 dla rolników ze stratami między 30 a 70%. Ile dopłaci rząd?**
Wnioski o pomoc po suszy 2018 - terminy
Ruszył dwutygodniowy nabór wniosków dla gospodarzy, którzy mieli chociaż w jednej z upraw stratę minimum 70%. Potrwa do 28 września 2018. Nabór prowadzą powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Drugi nabór ruszy 26 września 2018. Będzie skierowany do gospodarzy, których straty wynoszą minimum 30% uprawy i poniżej 70%.
Sprawdź też:
Stawka pomocy suszowej 2018
- straty 70% i więcej w uprawie - tysiąc złotych do hektara, wprzypadku ubezpieczonia przynajmniej połowy upraw (z wyłączeniem łąk i pastwisk). Brak polisy oznacza 500 złotych
- straty między 30 a 70% w uprawie- 500 złotych do hektara (jeśli rolnicy mieli min. połowę ubezpieczoną, a 250 zł/ha jeśli ubezpieczenia nie było)
Wniosek o pomoc suszową 2018
TUTAJ znajdziesz szczegółowe informacje oraz wnioski o przyznanie pomocy suszowej rolnikom i rybakom.
Kiedy będzie wypłacana pomoc suszowa
Według zapewnień MRiRW, najbardziej poszkodowani otrzymają pieniądze kilka dni po złożeniu wniosku. Co z osobami, które złożyły wnioski wraz z protokołami strat, a których straty oszacowane zostały na poziomie od 30% do 70%? Pomoc ma być wypłacana przez Agencję od 26 września.
- Niestety, bez protokołów rolnicy nie mogą otrzymać należnej im pomocy, ale środki finansowe dla nich są zabezpieczone – powiedział podczas środowej konferencji prasowej Jan Krzysztof Ardanowski. I podkreślił, że wolne tempo przekazywania przez samorządy protokołów jest celowym, przedwyborczym działaniem. - Nieszczęście, jakim jest susza, specjalnie wykorzystuje się w kampanii - stwierdził.
![Pomoc po suszy 2018. Ruszył nabór wniosków dla najbardziej poszkodowanych [stawki]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/36/0a/5b991bc9d3046_p.jpg?1536761930)
Susza dotknęła prawie 200 tysięcy gospodarstw na 3,5 powierzchni mln ha - wynika z ostatnich danych. Przypomnijmy, jeśli chodzi o pomoc dla poszkodowanych, początkowo była mowa o prawie 800 mln zł. Potem zapowiedziano, że wsparcie wzrośnie niemal dwukrotnie, do około 1,5 mld złotych.
Ardanowski wskazał, że pomoc suszowa jest najwyższa w historii wolnej Polski (w 2015 roku wyniosła 450 mln zł). - Historyczna wysokość pozwoli na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw rolnych, które poniosły straty w wyniku tegorocznej suszy - podkreślił podczas konferencji.
Minister wskazał, część rolników jest bardziej zainteresowana rozłożeniem spłat zobowiązań finansowych, niż dopłatą do hektara.
- Część rolników zainteresowana jest dużymi, bardzo nisko oprocentowanymi kredytami na odtworzenie produkcji rolnej w swoich gospodarstwach, m.in. na zakup pasz – powiedział minister. Przy tej formy pomocy rolnicy płacą tylko 0,5% należnego oprocentowania, resztę pokrywa natomiast państwo.
Konferencja ministra:
Przypomnijmy, na wsparcie mogą też liczyć rybacy prowadzący chów i hodowlę ryb na terenie objętym powodzią lub suszą. Stawka wynosi 300 złotych do 1 ha gruntów pod zarybionymi stawami.
Sprawdź szczegóły:**
Susza 2018. Pomoc dla stawów rybnych [termin]**
O suszy i krytycznej sytuacji w polskich gospodarstwach Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w Brukseli z Philem Hoganem, unijnym komisarzem ds. rolnictwa.
Komisja Europejska przytaknęła na uruchomienie od 16 października 2018 zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników znad Wisły. W ten sposób, do końca listopada, gospodarze mają otrzymać około 11 miliardów zł.
Wypowiedź z 9.09.2018: