Oczywiście, to nie reguła. Są rodzice i nauczyciele, którzy bez skrępowania potrafią rozmawiać z Wami o wszystkich tabu, łącznie z seksem. Niestety, przeważnie wiecie za mało. Dlatego poprosiliśmy o kilka rad Zbigniewa Fronczka, specjalistę ginekologa i seksuologa.
Pochopne decyzje
- Seks jest naturalny i przyjemny. Wakacje zaś wzmagają pragnienia seksualne, które drzemią w każdym z nas. To sprawa genetyki - podkreśla Zbigniew Fronczek. - Ale ze współżyciem poczekajcie do czasu, gdy będziecie mogli udźwignąć ciężar bycia mamą lub tatą. Nie ulegajcie presji koleżanek lub kolegów, którzy mówią, że ten "pierwszy raz" mają już za sobą. Statystyki pokazują, że życie seksualne w wieku do 17 lat rozpoczyna połowa chłopców i jedna trzecia dziewcząt.
Życiowe i medyczne
Zbigniew Fronczek nie chce się wypowiadać na temat "życiowych" problemów, które niesie za sobą ciąża w młodym wieku. Zakłada, że wszyscy o nich wiedzą: że bobas w domu utrudnia dalszą naukę i zmniejsza nasze szanse na zdobycie w przyszłości pracy. Że z wychowaniem dziecka wiążą się poważne wydatki. Rzadko udaje się stworzyć rodzinę w wieku piętnastu lat. Często dziewczyny same opiekują się dziećmi. A po latach, gdy chcą wyjść za mąż, mają problem ze znalezieniem partnera. Co do chłopców - też muszą ponieść konsekwencje. Jeśli rodzina dziewczyny wystąpi do sądu, który ustali ojcostwo, rodzice chłopaka płacą alimenty do czasu, gdy ich syn osiągnie pełnoletniość. Potem płaci sam. Jeśli nie zarabia - alimenty przekazywane są z funduszu alimentacyjnego, a na ojcu ciąży dług. Za takie długi można znaleźć się w więzieniu.
- Przypadkowy "pierwszy raz" może spowodować poważne zaburzenia seksualne, gdy dziewczyna dorośnie - mówi Zbigniew Fronczek. - Brak popędu, zaburzenia orgazmu, pochwica (skurcz pochwy, który powoduje że nie można odbyć stosunku; schorzenie poddaje się leczeniu, jednak efekty nie zawsze są zadowalające), w krańcowych przypadkach występuje lęk przed współżyciem, który może przybrać formę agresji wobec partnera.
Od zapalenia do AIDS__
Przypadkowe stosunki, zwłaszcza z wieloma partnerami często powodują zakażenie pochwy. - Co objawia się obfitą wydzieliną z pochwy (upławy), bólem, pieczeniem i swędzeniem, czasem występują krwawienia, niepodobne do miesiączki, bo mniejsze - wyjaśnia ginekolog.
Higiena to kolejna sprawa, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Należy ostrożnie korzystać z toalet publicznych, a za wszelką cenę unikać wspólnych wanien. Nie wolno też pożyczać ręczników czy gąbek od koleżanek. To wszystko również może być przyczyną zakażeń pochwy. - A nie leczone zapalenie może prowadzić nawet do niepłodności. Z kolei zatajone - jest zagrożeniem dla innych. Tylko leczenie ginekologiczne szybko usunie problem - zapewnia lekarz.
Natomiast tragiczne w skutkach są zarażenia chorobami wenerycznymi, a zwłaszcza wirusem HIV, który powoduje chorobę AIDS. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego z chorą osobą lub przez używanie zakażonych igieł do strzykawek. Przy AIDS człowiek traci naturalną odporność i nawet najbardziej błaha choroba może prowadzić do śmierci.
Niechciane ciąże
Do gabinetu Zbigniewa Fronczka często trafiają 13-, 14-latki. Zwykle z zapaleniem pochwy, choć coraz więcej, i to w okresie powakacyjnym, z ciążą. - Sceny jakie wówczas rozgrywają się między matką a nieletnią córką są naprawdę dramatyczne - mówi lekarz.
Jeżeli dziewczyna mimo wszystko zdecyduje się na współżycie seksualne, powinna posiadać podstawową wiedzę na temat cyklu miesiączkowego. - Zwłaszcza okresu płodnego, który przypada na połowę cyklu, zakładając że jest on regularny. Jeśli miesiączka występuje co 28 dni, owulacja, czyli okres płodny, przypada na czternasty dzień, licząc od pierwszego dnia miesiączki. Ponadto istnieją metody i środki antykoncepcyjne, które pozwalają uniknąć niechcianej ciąży. Warto przy tym wiedzieć, że prezerwatywa w takich sytuacjach skuteczna jest tylko w około pięćdziesięciu procentach, a stosunek przerywany w jeszcze mniejszym stopniu. Prezerwatywa często też nie wystarcza jako zabezpieczenie przed zakażeniem narządu rodnego.
Pomówmy o tabu
Anita Chmara Rys. Anita Chmara Fot. Tadeusz Pawłowski
Wakacje to czas luzu, wolności i przygód. Z dala od domu, w miłym i często nowym towarzystwie łatwo wpakować się w kłopoty. Tym bardziej że o pewnych tematach mówi się niechętnie zarówno w szkole, jak i w domu.
Podaj powód zgłoszenia
M
No właśnie, zamiast edukować i mówić o seksualności jak o czymś normalnym to robi się z tego tajemnice i coś co powinno pozostać pod tzw. "pierzyną". Ja swoje córki edukuje już od wczesnych lat dojrzewania, wiedzą co to jest cykl miesięczny, owulacja, menstruacja itp. Kupiłam im tester owulacji ze śliny afrodyta, aby wiedziały jak zmienia się ich ciało podczas cyklu miesięcznego. I przede wszystkim nie robię z tego niczego wstydliwego, tylko coś co dotyczy każdej kobiety, młodej czy nieco starszej. A jak nie wiedzą ja o coś zapytać to poleciłam im również lekturę strony naturalnaplodnosc.