https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na wieczną młodość

(d-ka, mkj)
Jarosław Pruss
Przy wszystkich swoich zaletach, drewno jest jednocześnie tworzywem bardzo podatnym na działanie czynników biologicznych, zmiennych temperatur i wilgoci. Impregnacja - to pomysł na to, by drewno nie tylko wyglądało jak nowe.

     Przygotowane do impregnacji podłoże powinno być suche, wolne od wycieków żywicy i odpylone. W przypadku podłoży poddawanych renowacji, najpierw trzeba usunąć z nich starą powłokę. Jeśli pojawią się zniszczenia biologiczne, należy usunąć skażone drewno. Z kolei powstałe ubytki należy uzupełnić odpowiednimi materiałami, aby zachować dekoracyjne walory drewna.
     Wyroby stosowane do zabezpieczania drewna nie powinny zawierać substancji toksycznych. Muszą być również odporne na czynniki zewnętrzne i trwale zachowywać estetyczny wygląd powłoki.
     Smarowanie lub kąpiel
     
Impregnacja powierzchniowa poprzez smarowanie, natrysk lub kąpiele krótkotrwałe, umożliwia nasycanie drewna do głębokości 2-4 mm w poprzek włókien. Zabezpieczanie drewna tą metodą nie jest kosztowne. Narzędzia, których użyjemy, czyli pędzle, szczotki, szmatki, są tanie i łatwo dostępne. Całkowity koszt będzie więc zależał od ceny preparatu oraz kosztów robocizny. Na skuteczność impregnacji powierzchniowej w dużym stopniu ma wpływ sposób jej wykonania.
     Skuteczność impregnacji może też być mniejsza w chłodnych porach roku. Poprawne wykonanie zabiegu wymaga ogrzania pomieszczeń, w których elementy są impregnowane. Temperatura w nich powinna wynosić powyżej 5 stopni C.
     Nic nie trwa wiecznie
     
Drewno budowlane zabezpieczamy metodą powierzchniową przed zamontowaniem, ponieważ potem niektóre fragmenty konstrukcji np. łączenia belek mogą być trudno dostępne. Najlepiej impregnować je na zewnątrz, zaraz po przycięciu i obrobieniu powierzchni. Drewno zaimpregnowane metodą powierzchniową nie powinno być poddawane dalszej obróbce.
     Musimy liczyć się również z tym, że trwałość zabezpieczenia może z czasem ulec osłabieniu. Jest to zjawisko naturalne - związane z podatnością impregnatów na wymywanie wodą. Dlatego środki łatwo wymywalne powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć warstwą powierzchni lakierowej. Nowoczesne impregnaty posiadają w swoim składzie także odpowiednią żywicę, która zasklepia pory drewna, chroniąc substancje ochronne przed wymywaniem.
     Nie kapią i dają się czyścić
     
Na rynku dostępne są również farby o właściwościach impregnacyjnych, które nadają drewnu efektowny wygląd, a jednocześnie sprawiają, że nie traci ono naturalnych właściwości.
     Chociaż prawdą jest, że farby wodorozcieńczalne posiadają pewne ograniczenia w zakresie stosowania, korzyści płynące z ich zastosowania są znacznie większe. Ich niewątpliwą zaletą jest większy komfort użycia. Przy założeniu, że powierzchnia zostanie prawidłowo przygotowana, przyczepność powłok wodorozcieńczalnych jest taka sama jak rozpuszczalnikowych.
     Ponadto dzięki odpowiednim właściwościom farby te nie spływają i nie kapią podczas nakładania oraz wysychają bardzo szybko. Impregnaty wodorozcieńczalne nie pozostawiają przykrego zapachu, nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia w wyniku kontaktu z benzyną lakierniczą, a pędzle łatwo dają oczyścić się za pomocą ciepłych mydlin.
     Po dwóch godzinach suchą nogą
     
Właściwość szybkiego schnięcia powłok wodorozcieńczalnych oznacza, że w ciągu dwóch godzin stolarka lub drewno nadają się do użycia bez ryzyka przypadkowego uszkodzenia powłoki nawierzchniowej. Co więcej - ponowne wymalowanie powłoki może nastąpić o wiele szybciej. Często tego samego dnia - co oznacza oszczędność kosztów m. in. w zakresie robocizny.
     Obniżenie kosztów ponownych wymalowań jest również możliwe ze względu na wydłużenie cyklu konserwacji nawet o 25%. Warto również zaznaczyć, że powłoki wodorozcieńczalne są niepalne, a więc nie stwarzają ryzyka pożaru.
     Nieszkodliwy i skuteczny
     
Zmiany temperatury powietrza i warunków pogodowych powodują kurczenie i pęcznienie powierzchni, czyli tzw. prace drewna. Wyroby rozpuszczalnikowe zawierają żywice, które po wyschnięciu tworzą szczelną, mało elastyczną powłokę, zamykającą pory drewna. W efekcie, po niedługim czasie powierzchnia zaczyna pękać i łuszczyć się i jest narażona na negatywne działanie wilgoci i promieni słonecznych.
     Dlatego, szczególnie do zewnętrznych konstrukcji drewnianych, najlepiej zastosować wodorozcieńczalny impregnat kryjący (może być na przykład Sadolin). Specjalna receptura czyni powłokę farby elastyczną w zmiennych warunkach atmosferycznych.
     Powłoka impregnatu zabezpiecza drewno na długie lata przed wilgocią, sinizną i grzybami. Nadaje również drewnu atrakcyjny kolor z zachowaniem struktury naturalnie ukształtowanych włókien.
     W przeciwieństwie do żywic rozpuszczalnikowych preparaty wodorozcieńczalne nie żółkną w miarę upływu czasu, zwłaszcza farby o jasnych kolorach na długo zachowują swój oryginalny wygląd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska