Dochody planowane na ten rok określono na ponad 92 mln złotych, wydatki na ponad 91 mln złotych. Nadwyżkę - w wysokości 1 mln 200 tys. złotych. Największe wydatki, to ponad 36 proc. (ponad 32 mln złotych) na oświatę i wychowanie, ponad 17 mln (czyli ponad 19 proc. ogółu wydatków) przeznaczonych będzie na gospodarkę komunalną i inwestycje. Na pomoc społeczną zaplanowano wydatki w kwocie ponad 14 mln złotych (ponad 15 proc. planowanych wydatków).
Co to oznacza dla przeciętnego "Kowalskiego"? Wydatki budżetu, w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosą: 1,2 tys. złotych na oświatę i wychowanie dzieci i młodzieży szkolnej, 650 zł na inwestycje na terenie miasta i utrzymanie infrastruktury gospodarki komunalnej oraz 525 zł na świadczenia pomocy społecznej.
- Wysoki poziom wydatków majątkowych, na poziomie ponad 13 mln złotych wskazuje na to, że jest to budżet proinwestycyjny - podkreślał Artur Dombrowski, przewodniczący komisji budżetu i finansów. - To budżet wykorzystujący możliwość pozyskania zewnętrznego zasilania finansowego, przede wszystkim bezzwrotnego, pochodzącego ze środków Unii Europejskiej, które będzie wynosiło ponad 5 mln 800 tys. złotych - wskazywał.
Wydatki inwestycyjne określono na poziomie ponad 13 mln złotych. W tym, na inwestycje osiedlowe - ok. 4 mln złotych (szerzej o tym na pomorska.pl). Pozostała kwota - ok. 9,5 mln złotych. Najwięcej - ponad 3 mln złotych zabezpieczono na Brodnicki Park Przemysłowy. Blisko 2 mln złotych na termomodernizację budynków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Brodnicy. W obu przypadkach miasto ubiegać się będzie o dotację z RPO. Przebudowa i modernizacja płyty boiska piłkarskiego na stadionie miejskim ma pochłonąć blisko 1,5 mln złotych.
Zanim przystąpiono do głosowania nad przyjęciem budżetu padły tylko dwa pytania. - Dlaczego zwiększono środki dla schroniska dla zwierząt o 50 tys. złotych? - pytał Jan Kowalski. Ustalono je na poziomie 200 tys. złotych. - Będą tam prowadzone jakieś inwestycje? - chciał wiedzieć radny. - Rosną koszty utrzymania obiektu, energia cieplna, elektryczna, schronisko wymaga remontu - mówił Jarosław Radacz, burmistrz. - Któraś z komisji minionej kadencji wnioskowała o zwiększenie kwoty również na karmę dla zwierząt. Stąd decyzja, by przekazać dodatkowe 50 tys. złotych. Tym bardziej, że przybywa zwierząt. Nie ma ich na ulicach miasta, są w schronisku.
Radny Janusz Rosik dopytywał, dlaczego w budżecie zabrakło inwestycji przy ul. Rataja, o remont której wnioskowali mieszkańcy. Zapewniano, że będzie to realizowane w 2015 roku. - Realizacja ul. Rataja, w porównaniu do innych inwestycji na tym osiedlu była w mniejszości podczas omawiania z mieszkańcami. Będzie zrealizowana w późniejszym terminie.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców