- W obliczu obecnego, wywołanego przez pandemię Covid-19 kryzysu ratunkiem dla regionalnej gospodarki są, poza rozwiązaniami teleinformatycznymi, właśnie innowacje i zbudowana na ich podstawie konkurencyjność naszych podmiotów biznesowych – podkreślał marszałek Piotr Całbecki.
Jak podaje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego, wśród beneficjentów są firmy reprezentujące szeroki wachlarz branż – od sieci cukierni poprzez producentów odczynników dla służby zdrowia i kosmetyków po wytwórców konstrukcji stalowych. Dofinansowanie do pojedynczego projektu wynosi nawet 85 proc., co oznacza od stu kilkudziesięciu do pół miliona złotych. Łączna wartość dotowanych przedsięwzięć przekracza 50 milionów złotych.
Wśród beneficjentów jest np. spółka Ars System w Małej Nieszawce (w powiecie toruńskim) wytwarzająca, m.in. na potrzeby ośrodków spa, kapsuły relaksacyjne wykorzystujące efekt odcięcia osoby poddającej się terapii od wszelkich bodźców zewnętrznych. Poza relaksem, terapia tego rodzaju łagodzi bóle kostno-mięśniowe i pozwala uzyskać poprawę w stanach depresyjnych.
Faber z Włocławka, który jest jednym z lokalnych liderów w dziedzinie obróbki skrawaniem elementów metalowych, zainwestuje w unowocześnienie technologii produkcji. Umocni go to na tym niełatwym rynku, a w sytuacji szykującej się w związku z epidemią Covid-19 recesji pozwoli, dzięki podwyższeniu jakości produkcji, na utrzymanie miejsc pracy.
Grudziądzka firma Bio-Ksel jest liczącym się w kraju producentem aparatury do diagnostyki medycznej. Pieniądze z RPO wykorzysta do sfinansowania prac badawczo-wdrożeniowych nad własnym, oryginalnym projektem analizatora do oznaczania układu krzepnięcia krwi, a następnie uruchomienia jego produkcji.
