Senacki projekt zmian w ustawie emerytalnej, ważny dla kobiet z rocznika 1953, którym minęło ponad 5 lat od wydania przez ZUS decyzji w sprawie emerytury powszechnej, jest już w konsultacjach.
- Do 17 czerwca komisja ustawodawcza zbiera opinie i dopiero wtedy odbędzie się pierwsze czytanie - informuje senator Marek Borowski, który jest sprawozdawcą projektu.
Emerytury bez pomniejszania podstawy
Celem ustawy jest przywrócenie większej podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonym, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną - napisano w uzasadnieniu.
Emerytki z rocznika 1953, którym ponad pięć lat temu ZUS przeliczył emeryturę wcześniejszą na powszechną z uwzględnieniem pomniejszenia podstawy o wcześniej wypłacone świadczenia, teraz dostałyby 3 miesiące na złożenie wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury, z pominięciem przepisu nakazującego zmniejszenie podstawy. Tenże przepis, w odniesieniu do kobiet rocznika 1953, uznany został za niezgodny z konstytucją, ze względu na specyficzną sytuację prawną, w jakiej postawił je ustawodawca.
Zmiana odnosi się do wyroku TK z 6 marca 2019 (sygn. akt P 20/16).
Wcześniejsze emerytury 1953 - korzystniejsze przeliczenie dla większej grupy
Senacki projekt (druk nr 1175) obejmuje szerszą grupę kobiet, niż tylko wymienione w wyroku TK panie, które na emeryturę wcześniejszą przeszły na podstawie art. 46 ustawy o emeryturach i rentach. Dotyczyć ma też - będących w identycznej sytuacji - kobiet z rocznika 1953, które na wcześniejszą emeryturę odeszły na podstawie art. 50, 50a, 50e, 184 ustawy emerytalnej oraz art. 88 Karty Nauczyciela. TK nie mógł się do nich odnieść, bowiem pytanie prawne dotyczyło osoby w konkretnej sytuacji.
Przepis odnosi się tylko do pań, którym minęło więcej niż 5 lat od wydania przez ZUS decyzji przyznającej powszechną emeryturę. Teraz Zakład odmawia im wzruszenia tamtej decyzji, powołując się na art. 146 Kpa.
Emerytura w ponownie ustalonej wysokości ma im przysługiwać od dnia, w którym spełniły warunki do uzyskania emerytury powszechnej.
Rząd trzyma się ściśle wyroku TK
Nie wiadomo, jaka będzie opinia rządu wobec senackiej propozycji. Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej wicemin. pracy Marcin Zieleniecki nie ukrywał, że rząd jest za realizacją wyroku TK, ale w ścisłym rozumieniu. Czyli tylko w odniesieniu do kobiet, które przeszły na emeryturę na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej.
Jak pokazują dane ZUS, obecnie jest ok. 74,5 tys. kobiet, którym minęło 5 lat od wydania decyzji ZUS. 60 tys. z nich przeszło na emeryturę z art. 46, pozostałe - z innych wymienionych artykułów.
W ocenie skutków regulacji zauważa się, że w związku z odmiennymi zasadami stosowanymi do obliczenia wysokości wcześniejszej emerytury i emerytury powszechnej, a także zróżnicowaną sytuacją wcześniejszych emerytek z rocznika 1953, nie zawsze przeliczenie wysokości emerytury powszechnej według korzystniejszych zasad (tj. bez pomniejszania jej podstawy o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur) będzie skutkowało wzrostem wysokości świadczenia. Może się bowiem okazać, że wysokość wcześniejszej emerytury w dalszym ciągu będzie wyższa niż wysokość emerytury powszechnej obliczonej według nowych zasad.
Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 2)
