https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad podziałami

Tekst i fot. Marietta Chojnacka n
Już z dyplomami - Stanisława Betyna i Alojza  Zaremba-Lipińska z Tucholi.
Już z dyplomami - Stanisława Betyna i Alojza Zaremba-Lipińska z Tucholi.
W niedzielę rozstrzygnięto konkurs "Współczesna Sztuka Ludowa Kaszub". Siedemnasta edycja odbywała się pod patronatem ministra kultury oraz marszałków województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

     Na konkurs napłynęło 470 prac od 106 autorów. Tradycyjnie najwięcej było haftów - 280 prac. Nadal chojnicki konkurs skupia twórców z różnych regionów, a podział kraju mu nie zaszkodził. Ważne, że ktoś czuje się Kaszubą.
     Znakomita jakość
     
Jury, któremu przewodziła Wanda Szkulmowska, nagrodziło 65 osób i przyznało 33 wyróżnienia. - Większość nadesłanych prac była znakomitej jakości - podsumowała na ogłoszeniu wyników przewodnicząca jury. - Cieszę się, że nadal ten konkurs skupia twórców z różnych regionów i dwóch województw.
     _Zakwalifikowano ponad 80 prac na wystawę pokonkursową w baszcie "Kurza Stopa". Hafty, czepce, rzeźby, zabawki ludowe, instrumenty oraz malarstwo na szkle można obejrzeć do września, a potem ekspozycja będzie przewieziona do muzeum w Bytowie.
     
- Dzięki zabiegom posła Jacka Kowalika udało nam się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego -_ przypomniała Janian Cherek, dyrektorka chojnickiego Muzeum Historyczno-Etnograficznego.
     Nagrodzone hafciarki
     
W kategorii czepce nagrodzono Stanisławę Betynę i Marzenę Betynę-Chylewską z Tucholi, drugą nagrodę dostały Irena Baranowska, Sylwia Betyna-Golec i Regina Betyna-Hoffmann z Tucholi, zaś trzecią nagrodę odebrały Anna Kopiszka z Żalna i Antonina Olszewska z Tucholi. W dziedzinie haftu pierwsze miejsce przypadło Sabinie Piątek, Irenie Muchowskiej i Marii Waśkowskiej z Chojnic oraz Alojzie Zarembie-Lipińskiej z Tucholi. Nagrody za drugie i trzecie miejsce otrzymały także: Bogumiła Błażejewska, Hanna Kozłowska i Teresa Folega z Tucholi, Jadwiga Brożek i Maria Wawrzyniak z Chojnic, Teresa Dembkowska z Wejherowa, Wanda Dierzgowska z Żukowa, Teresa Grebin z Chojnic , Bogumiła Gregorczyk z Człuchowa, Krystyna Jeneralska z Tucholi, Anna Konkel z Tucholi, Bogusława Kuźmińska z Kiełpina, Elżbieta Lewandowska, Wanda Szynwelska, Danuta Petelska i Zbigniewa Mysłek z Człuchowa, Halina Sala z Tucholi, Halina Wensierska z Gdyni.
     Rzeźby i plecionki
     
W kategorii rzeźby nie przyznano pierwszej nagrody, a
     drugą zdobyli Włodziemierz Ostoja-Lniski z Czerska, Marian Łazarowicz z Tucholi i Edward Jastrzębski z Gdyni. Trzecie nagrody przyznano Adamowi Baranowi z Łówcza, Zdzisławowi Grajperowi z Leborka i Leonowi Grotowi z Kartuz oraz Janowi Kowalczykowi z Koszalina. Za ptaszki ludowe nagrodzono Józefa Bonka z Tucholi oraz Zdzisława Grajpera i Czesława Birra. Z kolei Jan Chełmowski z Lubni, Maria i Czesław Hincowie z Kościerzyny i oraz Renata Kulbaka z Iwca otrzymali nagrody za plecionki.
     Na szkle
     
Za malarstwo na szkle nagrodzono Adama Barana, Halinę Krajnik-Kostkę z Kościerzyny i Józefa Walczaka z Więcborka oraz Mariana Kuźmińskiego z Kiełpina.
     _Więcej o imprezach w ramach Dni Chojnic na str. 13
     _0807FK07 (2x8) Nagrodę specjalną marszałka województwa pomorskiego od Ireny Pawlukiewicz odbiera Józef Chełmowski z Brus-Jaglie.
     0807FK02 (1x8) Hafciarka Irena Baranowska z Tucholi odbiera nagrodę ministra kultury od Franciszka Semki z MKiDN oraz posła Jacka Kowalika.
     0807FK08 (2x8) Maria Wawrzyniak z Chojnic odbiera nagrodę od burmistrz Arseniusza Finstra, w tle kustosz i członek jury Lidia Białkowska z chojnickiego muzeum.
     0807FK06 Już z dyplomami - Stanisława Betyna i Alojza Zaremba-Lipińska z Tucholi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska