MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To dopiero była gala. 62. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie rozstrzygnięty

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Podczas gali w Szubińskim Domu Kultury były też występy. Na scenie Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Piekielnica”
Podczas gali w Szubińskim Domu Kultury były też występy. Na scenie Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Piekielnica” Maja Stankiewicz
Nie ma w Polsce starszego konkursu sztuki ludowej jak ten w Szubinie. W tym roku odbyła się jego 62. edycja. Prace zgłosiło 78 twórców z pow. nakielskiego, żnińskiego i wągrowieckiego.

Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk organizowany jest nieprzerwanie od 1963 roku i pomimo upływu lat wciąż cieszy się powodzeniem. W tym roku jury oceniało 336 zgłoszonych prac. To więcej niż w latach minionych (rok temu było ich 311, dwa lata temu 290). Najliczniej - jak zwykle - reprezentowane było zdobnictwo. Bywalców konkursu zaskoczyła jednak duża liczba rzeźb. Było ich ponad 60. Oprócz wytrawnych mistrzów za dłuto chwyciła także młodzież i dzieci.

- Jestem tu pierwszy raz. Ogromne wrażenie. Dotychczas miałam kontakt ze zdobnictwem pałuckim dzięki Małgorzacie Bołce, z którą współpracujemy i zapraszamy na warsztaty. Haft pałucki widziałam dotąd na pojedynczych przykładach. To co tutaj jest prezentowane – zachwyca, ta różnorodność i bogactwo wzorów. Również rzeźba jest interesująca – przyznaje Grażyna Olszaniec z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W gronie hafciarek prezentujących swoją twórczość: Halina Kaszewska z Szubina. - Ile lat zajmuję się haftem? Długo. Jesienią obchodzić będę 35-lecie - informuje twórczyni.

Ocalić od zapomnienia

- Trzeba starać się, by kultura ludowa Pałuk nie zaginęła – mówiła podczas konkursowej gali Kinga Turska-Skowronek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, przewodnicząca jury.

Chwaliła Krystynę Ługiewicz z Bożejewiczek, która od 10 lat prowadzi koło rękodzielnicze w Wągrowcu. Dzięki niej Wągrowiec stał się kuźnią pałuckiego hafciarstwa. Z kolei mekką zdobnictwa jest Szubin. Zajęcia z dziećmi i młodzieżą od lat prowadzi tu Małgorzata Bołka. Obie panie, a także rzeźbiarz Zbyszko Piwoński ze Żnina docenieni zostali jako mistrzowie dzielący się swym kunsztem z innymi.

Małgorzata Bołka otrzymała w tym roku także nagrodę ufundowaną przez rodzinę Wandy Szkulmowskiej. Zasłużona dla kultury ludowej bydgoszczanka od dwóch lat jest patronką szubińskiego konkursu.

Większość prac zgłoszonych przez hafciarki to części stroju pałuckiego – czepce, fartuchy, koszule, halki.

- Jedna z pan zrobiła krok do przodu. Na płóciennej bandzie czepca wykonała aplikację tiulową. Nie było tego w tradycyjnym hafcie pałuckim. To nowość, ale zachowuje charakter haftu pałuckiego. Ciszę się, że to w tym kierunku się rozwija – chwaliła twórczynię za pomysł Kinga Turska-Skowronek.

Wysoki poziom prac

Radość budzi też fakt, że kontynuatorów znajduje zdobnictwo, a także rzeźba pałucka. - Rzeźby przedstawiają wysoki poziom warsztatowy, stąd aż 3 nagrody pierwsze i jedna specjalna – informowała na gali w Szubińskim Domu Kultury przewodnicząca jury.

To Cię może również zainteresować

- Niezwykle trudno jest odtworzyć coś, co już wymarło. Sztuka potrafi wymierać, rzemiosło także. Kluczowa jest zmiana postawy, zmiana mentalna. Twórcy i artyści muszą się przestawić z zazdrosnego strzeżenia swojej sztuki, która przez lata była źródłem utrzymania, na dzielenie się. Dziś spotykamy się w sali pełnej ludzi, korzy potrafią dzielić się swoją sztuka, swoim rzemiosłem – podkreślała Małgorzata Chmielarz, wójt gminy Wągrowiec.

- Nie wyobrażam sobie maja bez spotkania z wami, bez wystawy. Dziękuję za to że jesteście i tworzycie. Dzięki wam wiemy kim jesteśmy – mówił do twórców ludowych z Pałuk Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina.

Zgodnie z tradycją na galę zaproszono też zespoły ludowe. Na otwarcie zaprezentował się Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Piekielnica” z Biskupina, a na finał - zespół „Jesienny Kwiat” z Szubina.

Otwartą 18 maja pokonkursową wystawę prac artystów ludowych oglądać można w Szubińskim Domu Kultury jeszcze do piątku 24 maja. Polecamy!

Laureaci 62. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk

Haft

 • nagroda specjalna: Maria Tomczak
 • I nagrody: Krystyna Ługiewicz, Małgorzata Bołka, Iwona Nowak, Maria Gruchała
 • II nagrody: Halina Kaszewska, Lidia Kierejewska, Iwona Bojko, Renata Adamczyk, Barbara Nojgebauer
 • III nagrody: Irena Nogalska, Wiesława Kotarba, Krystyna Bylicka
 • wyróżnienia: Barbara Kalka, Anna Janke

Zdobnictwo

 • I nagroda rodziny Szkulmowskich: Małgorzata Bołka
 • I nagroda: Jadwiga Bołka, Wiesława Palczewska, Małgorzata Kopczyńska, Maria Tomczak, Agata Maludzińska, Julia Kubiak, Katarzyna Pietroń-Gbór
 • II nagrody: Rozalia Krzemkowska, Jagoda Koguciak, Marlena Bałka, Paweł Pietroń
 • III nagrody: Urszula Szpechcińska, Dominika Komorowska-Pietroń. Maria Kwiatkowska.
 • wyróżnienia: Ewa Jaszak, Elżbieta Piechowiak, Krystyna Kwiatkowska.

Rzeźba

 • nagroda specjalna: Piotr Woliński
 • I nagroda: Ariel Czechowski, Eryk Tubiszewski, Piotr Marciniuk
 • II nagroda: Marek Szpechciński, Dorota Wilczyńska-Sztyma
 • III nagroda: Mariusz Woźniak, Agata Zielińska
 • wyróżnienie: Krzysztof Jabłoński

Rzeźba – zabawki

 • wyróżnienie: Mirosław Nowak

Zdobnictwo dzieci i młodzieży

nagrody

Jakub Palczewski, Iga Palczewska, Natalia Krzemkowska, Marika Pawłowska, Sandra Kapczyńska, Gabriela Trzebiatowska, Anna Ollesz, Antonina Piekarska, Marcelina Balcerek, Julia Molota, Jagoda Bogusz, Antonina Gdór, Zuzanna Bankiert

wyróżnienia

Natalia Siekiera, Szymon Smoter, Szymon Prybiński, Luiza Maludzińska, Aleksandra Wypych, Emilia Liana, Julia Szlingier, Vera Mikhajleuskaya,  Michalina Adamczyk, Oliwia Sobczak, Paulina Malinowska.

Rzeźba dzieci i młodzieży

nagrody: Kacper Piwoński, Olga Bagrowska, Agata Bagrowska, Marcel Sadowski, Eliza Mróz, Gustaw Napierała, Witold Napierała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska