Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poranek z tradycją ludową w sercu Borów [zdjęcia]

(jw)
Maria Ollick, prezeska BTK  opowiadała uczniom także o strojach.
Maria Ollick, prezeska BTK opowiadała uczniom także o strojach. Nadesłane
Uczniowie klas szóstych z SP w Śliwicach mieli nietypowe lekcje. Spotkali się z regionalistami z Borowiackiego Towarzystwa Kultury z Tucholi.

Dbałość o rodzimą tradycję służy pogłębianiu więzi ze swoim otoczeniem, a także rozwijaniu szacunku wobec wspólnot regionalnych, etnicznych i religijnych. Wykształcenie wrażliwości moralnej, historycznej i etnograficznej prowadzi do ugruntowania szacunku nie tylko dla naszej społeczności, ale też zrozumienia dla innych kultur i postaw. - Wydawać by się mgło, że edukacja regionalna stanowi dawno przebrzmiały akcent w praktyce wychowania i kształcenia - mówi prezeska Borowiackiego Towarzystwa Kultury Maria Ollick. - Czy tak jest naprawdę? Raczej nie, w naszym regionie robimy spotkania i wprowadzamy do szkoły tematykę regionalną.

Uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej im. Ks. Erharda Staniszewskiego w Śliwicach uczestniczyli w zajęciach o tematyce regionalnej, które poprowadzili członkinie Borowiackiego Towarzystwa Kultury Bogumiła Błażejewska, Dorota Kłosowska, Maria i Jerzy Ollickowie.

Inicjatorką spotkania była Iwona Rak, nauczycielka tej szkoły. Pomysł zaakceptowali dyrekcja i nauczyciele, którzy czynnie włączyli się do wspólnej edukacyjnej zabawy.

Celem spotkania było uświadomienie własnych korzeni, więzi z miejscem urodzenia i zamieszkania, bogactwa tkwiącego w bezpośrednim, przyrodniczym i kulturowym otoczeniu. - Dzieci i młodzież doskonale wiedzą, że mieszkają w pięknym, bogatym kulturowo i krajobrazowo regionie - podkreśla Ollick. - Dlatego zwrócono uwagę na to, że pielęgnowanie tego, co jeszcze się zachowało, jest cennym wkładem w miejscowe dziedzictwo.
Zajęciom towarzyszyła zaaranżowana w świetlicy ekspozycja sztuki ludowej i wydawnictw o tematyce regionalnej, prezentacja multimedialna dotycząca kultury i tradycji wzbogacona opowieściami gwarą o codziennym życiu naszych przodków Borowiaków, a także sąsiednich grup etnicznych zamieszkujących Bory Tucholskie - Kociewiaków i Kaszubów. Była też okazja posłuchać na żywo języka kaszubskiego, poznać podręczniki do nauczania kaszubskiego elementarz i słowniki oraz literaturę piękną i prasę wydawaną w tym języku. Prezentacja stroju regionalnego tradycyjnego i "świetlicowego" zobrazowała zmiany zachodzące w kulturze, życiu codziennym i otoczeniu człowieka, natomiast haft kaszubski szkoły tucholskiej, borowiackiej, żukowskiej, kociewskiej, ptaszki, czepce i kraszanki współczesne bogactwo sztuki ludowej. - Na zakończenie spotkania przeprowadziliśmy konkurs z nagrodami - dodaje prezeska BTK. - Były pytania i swobodne rozmowy.

To była tylko namiastka i wprowadzenie do lekcji o regionaliźmie. Dyrekcja szkoły otrzymała od prowadzących zajęcia przygotowane gotowe materiały - prezentacje multimedialne, teksty gwarowe do kontynuacji tematyki regionalnej i do realizacji szkolnych projektów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska