- Oprócz referatów wprowadzających, obrazujących zagadnienia stylu, specyfiki jego form oraz badań prowadzonych przez naukowców, zaprezentowane zostaną nowe ustalenia dotyczące znanych i mniej znanych realizacji między- i powojennych, także relacji architektury toruńskiej z warszawską - zapowiada Marek Ospalski z Książnicy Kopernikańskiej. - Torunian związanych z Rubinkowem na pewno zainteresuje analiza urbanistyczna i architektoniczna tego największego w mieście osiedla. Pokażemy również fotograficzną dokumentację toruńskiego modernizmu przygotowaną przez członków Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne.
Na uczestników sesji będą czekać niespodzianki - reprinty pocztówek z międzywojennego Torunia oraz najnowsze publikacje Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki: "Budownictwo szkieletowe w Toruniu: Pruski mur - nielubiane dziedzictwo" oraz "Kościół Świętojański w Toruniu - nowe rozpoznanie".
Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa "Modernizm toruński. Architektura międzywojennego miasta". Są na niej prezentowane plany i projekty budowli wraz z komentarzami. Wśród pokazanych materiałów znajduje się m.in. niezrealizowany projekt kościoła dla Bydgoskiego Przedmieścia. Ekspozycja w Archiwum Państwowym (Plac Rapackiego 4) będzie czynna do 27 listopada.
Sobotnia konferencja rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 17. Wstęp jest bezpłatny.
