- Postanowiliśmy zacieśnić współpracę w zakresie funkcjonowania studenckiego koła naukowego leśników "Zimorodek" przy Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem - informuje Remigiusz Popielarz, dyrektor Tucholskiego Parku Krajobrazowego. - Młodzi badacze uzyskają pomoc merytoryczną z TPK. W zamian uczelnia udostępni nam bazę do prowadzenia edukacji ekologicznej.
Podmokły maj
Są pierwsze efekty współpracy. Studenci WSZŚ w Tucholi włączyli się do prowadzonego od 1992 r. programu monitoringu populacji lęgowej zimorodka w Tucholskim Parku Krajobrazowym.
Już w przyszłym tygodniu sprawdzian z umiejętności poprowadzenia międzynarodowego spotkania. 20 i 21 maja w Tucholi odbędą się zajęcia o terenach podmokłych, które planowane są w ramach przedmiotu "wetland conserwation", czyli ochrona mokradeł dla studentów zagranicznych i Polaków, studiujących na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w ramach programu "Erasmus".
Będą w nich uczestniczyć studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i WSZŚ, studenci z Francji, Hiszpanii oraz uczniowie "leśnika" w Tucholi. Zajęcia poprowadzi dr inż. Agnieszka Ewa Ławniczak z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
I lęgowy czerwiec
To nie koniec pomysłów na ten rok. W czerwcu Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem i Tucholski Park Krajobrazowy planują wspólne warsztaty. - Będzie mowa o metodach badań populacji lęgowej zimorodka - dodaje Popielarz. - W warsztatach wezmą udział studenci z Tucholi z i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.